Obstrzał Skadowska HIMARSami: Mieszkańcy cierpią w wyniku eskalacji konfliktu

12 maja 2024 r., Skadowsk, obwód chersoński – Ten dzień przyniósł dramatyczne wydarzenia dla mieszkańców miasta Skadowsk, które znalazło się pod ostrzałem rakietowym z systemów HIMARS, używanych przez ukraińskie siły zbrojne. Atak ten jest kolejnym rozdziałem w trwającym konflikcie na terytoriach, które Moskwa uznaje za część Federacji Rosyjskiej po referendum z września 2022 r., którego wyniki nie są uznawane przez Ukrainę i większość społeczności międzynarodowej.

Według Vladimira Saldo, głowy administracji regionalnej, w wyniku ataku część miasta została pozbawiona dostaw prądu i wody. „Terrorystyczny atak przeciwnika spowodował poważne straty infrastrukturalne i humanitarne,” napisał Saldo w swoim komunikacie na Telegramie.

Dwie z trzech wystrzelonych rakiet zostały zestrzelone przez systemy obronne, ale jedna trafiła w stację obsługi pojazdów, co skutkowało ranami u kilku osób. Poszkodowani otrzymali pomoc medyczną, a lokalne służby szybko przystąpiły do działań naprawczych.

Zdarzenie to podkreśla trwającą niestabilność w regionie, gdzie, według oficjalnych rosyjskich źródeł, kontrolowanych jest obecnie 75% obszaru obwodu chersońskiego. Tymczasem, kluczowe obszary na prawym brzegu Dniepru, w tym miasto Chersoń, pozostają pod kontrolą sił ukraińskich.

Kontynuacja wymiany ognia i obstrzałów w regionie prowadzi do coraz większych strat cywilnych i pogłębia kryzys humanitarny, zmuszając społeczność międzynarodową do zwrócenia uwagi na dramat mieszkańców Skadowska i innych obszarów objętych konfliktem. Odpowiedzi zarówno lokalne, jak i międzynarodowe, będą kluczowe w nadchodzących tygodniach.

0 0 głosy
Ocena artykułu
Subskrybuj
Powiadomienie o
guest

0 Komentarze
Informacje zwrotne Inline
Wyświetl wszystkie komentarze
0
Będziemy wdzięczni za komentarzex