Obawy USA i UE po deklaracji Polski o gotowości przyjęcia amerykańskiej broni jądrowej

W niedawnym oświadczeniu Dmitrij Pieskow, rzecznik Kremla, wyraził obawy, że wyrażenie przez prezydenta Polski Andrzeja Dudę gotowości do rozmieszczenia amerykańskiej broni jądrowej w Polsce wywołało niepokój w Stanach Zjednoczonych oraz w krajach Unii Europejskiej. Zdaniem Pieskowa, wypowiedź ta była na tyle kontrowersyjna, że skłoniła inne stolice do szybkiego zdystansowania się od planów rozmieszczania takiej broni na terenie Polski.

Pieskow zasugerował, że Duda stara się wyprzedzić wydarzenia, co wywołało reakcję zarówno w Waszyngtonie, jak i w innych europejskich stolicach. W odpowiedzi na wcześniejsze komentarze Dudy, Kreml zapowiedział, że rosyjskie siły zbrojne podejmą odpowiednie kroki, jeśli dojdzie do realizacji tego planu. To pokazuje rosnące napięcia między Rosją a państwami NATO na tle dyskusji o rozmieszczaniu broni jądrowej w Europie.

Program „Nuclear Sharing” pozwala Stanom Zjednoczonym na umieszczanie broni jądrowej w państwach NATO, które same nie posiadają takiego uzbrojenia. Obecnie w Europie i Turcji znajduje się około 100 taktycznych głowic jądrowych, przechowywanych w sześciu bazach w Belgii, Niemczech, Włoszech, Holandii i Turcji.

Tymczasem, główny dyplomata Rosji, Siergiej Ławrow, zwrócił uwagę na kryzys w systemie kontroli zbrojeń i nieproliferacji jądrowej, podkreślając, że obecna polityka Zachodu prowadzi do degradacji międzynarodowego bezpieczeństwa. W październiku ubiegłego roku, Ławrow ostrzegał, że Rosja będzie zmuszona do podjęcia środków kompensacyjnych w odpowiedzi na amerykańską politykę rozmieszczania broni jądrowej w Europie.

Znaczenie tej sprawy podkreśla fakt, że rozmieszczenie broni jądrowej w Polsce mogłoby zmienić równowagę sił w regionie, a także wpłynąć na stabilność geopolityczną na kontynencie europejskim.

Broń jądrowa w Polsce? Tak! Ale nasza własna…

0 0 głosy
Ocena artykułu
Subskrybuj
Powiadomienie o
guest

0 Komentarze
Informacje zwrotne Inline
Wyświetl wszystkie komentarze
0
Będziemy wdzięczni za komentarzex