Nowe regulacje UE dla przestrzeni kosmicznej

Unia Europejska stawia krok w kierunku uregulowania działalności kosmicznej, planując wprowadzenie nowych regulacji mających na celu wprowadzenie porządku w coraz bardziej zagraconej przestrzeni orbitalnej. Zgodnie z naszymi informacjami, po świętach wielkanocnych światło dzienne ujrzy projekt pierwszej kosmicznej ustawy UE, mającej na celu zmuszenie firm „kosmicznych” do przestrzegania zasad odpowiedzialności i zrównoważonego rozwoju.

Komisja Europejska, ogłaszając plany w ubiegłym roku, zwróciła uwagę na potrzebę wprowadzenia specjalnej unijnej etykiety, która będzie służyć jako znak jakości dla firm „kosmicznych”. Podobnie jak w przypadku europejskich oznaczeń dla sprzętu AGD, certyfikat będzie świadectwem przestrzegania nowych standardów, w tym zasad bezpieczeństwa oraz zrównoważonego rozwoju.

Europoseł Christophe Grudler, zajmujący się legislacją związaną z projektem IRIS2 – europejską odpowiedzią na satelitarny system Starlink – podkreśla, że unijne regulacje mają położyć kres „kosmicznej samowolce”. Z założenia prawo ma ograniczyć zanieczyszczenie orbity kosmicznymi śmieciami i wprowadzić ograniczenia dla emisji gazów cieplarnianych powstających podczas wystrzeliwania rakiet.

Z ponad 60 000 obiektów do śledzenia i milionem małych fragmentów krążących w kosmosie, wyzwania są ogromne. Bez interwencji, jak zauważa Grudler, przyszłe misje satelitarne mogą stanąć pod znakiem zapytania z powodu przesytu śmieciami w przestrzeni orbitalnej.

Unia Europejska zamierza również uregulować zarządzanie ruchem na orbicie, wychodząc naprzeciw potrzebie zarządzania tym coraz bardziej zatłoczonym i strategicznym obszarem. Regulacje te mają nie tylko zapewnić bezpieczeństwo i zrównoważony rozwój w przestrzeni kosmicznej, ale również wyznaczyć kierunki dla przyszłej ekspansji kosmicznego sektora gospodarki, który, jak szacuje bank inwestycyjny Stanley Morgan, może osiągnąć wartość 1 biliona dolarów do roku 2040.

Czy to właśnie teraz, na naszych oczach formuje się ten „Gwiezdny Rząd”, o którym wspominali kilka lat temu?

0 0 głosy
Ocena artykułu
Subskrybuj
Powiadomienie o
guest

0 Komentarze
Informacje zwrotne Inline
Wyświetl wszystkie komentarze
0
Będziemy wdzięczni za komentarzex