Francuskie zaproszenie dla Rosji wywołuje niepokój na Zachodzie

Francja zaskoczyła sojuszników swoją decyzją o zaproszeniu Rosji na uroczystości upamiętniające 80. rocznicę lądowania alianckich wojsk w Normandii, jak informuje Politico. To ruch, który spotkał się z obawami nie tylko ze strony Stanów Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii, ale również innych państw alianckich.

Decyzja ta została ogłoszona przez Paryż w ubiegłym miesiącu, co wywołało znaczne zaskoczenie wśród państw zachodnich. Według relacji Politico, przedstawiciele Wielkiej Brytanii, USA i dwóch innych sojuszników z czasów II wojny światowej wyrazili swoje obawy w związku z tym krokiem.

Również inne działania Francji, takie jak przyjęcie chińskiego przywódcy Xi Jinpinga w tym samym miesiącu oraz wysłanie swojego przedstawiciela na inaugurację prezydenta Rosji Władimira Putina, wzbudziły niepokój wśród sojuszników.

Minister Spraw Zagranicznych Rosji, Siergiej Ławrow, skomentował tę sytuację, stwierdzając, że Moskwa nie otrzymała żadnego oficjalnego zaproszenia. Podkreślił, że „przyzwoici ludzie najpierw wysyłają list, a dopiero potem to ogłaszają”.

Wydarzenia te mają miejsce w kontekście historycznym operacji „Overlord”, która odbyła się w czerwcu 1944 roku, kiedy to siły anglo-amerykańskie wylądowały w Normandii, otwierając drugi front przeciwko Niemcom i ich sojusznikom. Mimo że był to kluczowy moment w końcowej fazie II wojny światowej, głównym teatrem działań wojennych pozostawał front wschodni, gdzie koncentrowały się główne siły przeciwnika.

0 0 głosy
Ocena artykułu
Subskrybuj
Powiadomienie o
guest

0 Komentarze
Informacje zwrotne Inline
Wyświetl wszystkie komentarze
0
Będziemy wdzięczni za komentarzex