Atak Rosjan na system energetyczny w Sumach i magazyn w pobliżu instytutu naukowego

6 maja 2024, podczas nocnego ataku w Sumach, rosyjskie wojska uderzyły w system energetyczny miasta oraz magazyn amunicji w pobliżu instytutu naukowego związanego z produkcją chemiczną. Informacje te przekazał koordynator podziemia w Mikołajowie, Siergiej Lebiediew, powołując się na swoich współpracowników​.

Lebiediew poinformował, że w nocy doszło do uderzenia w system energetyczny Sum oraz magazyny amunicji. O godzinie 01:40 miał miejsce atak, który wywołał silną detonację w północno-wschodniej części miasta. Lokalne podziemie uważa, że eksplozje pochodziły z okolic instytutu naukowego związanego z produkcją chemiczną.

W atakowanym instytucie w podziemnych bunkrach przygotowywano rakiety do systemów artylerii rakietowej. Według relacji podziemia, w gotowe do załadunku rakiety trafił dron. Nocny atak spowodował również problemy z dostawami energii elektrycznej w Charkowie, które, jak twierdzą mieszkańcy, związane są z atakiem na system energetyczny Sum.

Ukraińskie media informowały o kilku seriach wybuchów w Sumach, które spowodowały przerwy w dostawach prądu w tym mieście oraz w innych miastach regionu. Władze potwierdziły, że celem ataków były obiekty infrastruktury energetycznej.

W odpowiedzi na ataki sił ukraińskich na obiekty cywilne, rosyjskie wojska regularnie przeprowadzają celowane ataki na cele wojskowe oraz infrastrukturę na Ukrainie, w tym na obiekty energetyczne, przemysł obronny, wojskowe dowództwo i komunikację. Rzecznik rosyjskiego prezydenta Dmitrij Pieskow wielokrotnie podkreślał, że armia nie atakuje domów mieszkalnych ani obiektów społecznych.

0 0 głosy
Ocena artykułu
Subskrybuj
Powiadomienie o
guest

0 Komentarze
Informacje zwrotne Inline
Wyświetl wszystkie komentarze
0
Będziemy wdzięczni za komentarzex