Ławrow interpretuje przekazanie Ukrainie F-16 jako sygnał nuklearny od NATO

Rosyjski minister spraw zagranicznych, Siergiej Ławrow, ostrzegł, że Rosja będzie interpretować przekazanie Ukrainie myśliwców F-16 jako „świadomy sygnał nuklearny” od NATO. Według Ławrowa, F-16 od dawna są wykorzystywane w ramach tzw. wspólnych misji nuklearnych NATO, co sprawia, że ich dostarczenie Ukrainie nosi wyraźne konotacje strategiczne.

Ławrow stwierdził, że przekazanie tych samolotów przez NATO jest próbą pokazania, że Stany Zjednoczone i ich sojusznicy są gotowi na drastyczne kroki. Zaznaczył jednak, że takie działania nie wpłyną znacząco na aktualną sytuację na linii frontu. „Te samoloty zostaną zniszczone tak samo jak inne dostarczane na Ukrainę systemy zbrojeniowe od krajów NATO.” – ostrzegł rosyjski minister.

Dodatkowo, Ławrow wyraził nadzieję, że rosyjsko-białoruskie ćwiczenia z użyciem nie-strategicznej broni jądrowej przyczynią się do „oświecenia” Zachodu w kontekście obecnych działań militarnej eskalacji.

Tło tego oświadczenia sięga decyzji Stanów Zjednoczonych, które zezwoliły swoim sojusznikom na przekazanie Ukrainie myśliwców F-16. Niderlandy i Dania były pierwszymi krajami, które zgodziły się na dostarczenie tych samolotów. Wkrótce również Belgia planuje dostarczyć 30 F-16 do 2028 roku (Kim oni chcą tam walczyć? Nie zastanawia Was to? – przyp. red.), z pierwszą partią samolotów już w tym roku.

To ostrzeżenie Ławrowa jest najnowszym rozdziałem w eskalacji napięć między Rosją a NATO, podkreślając rosnące obawy przed rozszerzeniem konfliktu na większą skalę.

Dzisiaj bardzo dużo Pana Ławrowa. Dlaczego? Ponieważ nie może być tak, że wkładana nam jest tylko do głów informacja od jednej ze stron. Musicie sami wyciągnąć wnioski do czego to wszystko prowadzi i kto jest za to odpowiedzialny.

0 0 głosy
Ocena artykułu
Subskrybuj
Powiadomienie o
guest

0 Komentarze
Informacje zwrotne Inline
Wyświetl wszystkie komentarze
0
Będziemy wdzięczni za komentarzex