Amerykański kongresmen: USA mogą zaangażować się w konflikt na Ukrainie w przypadku jej klęski

6 maja 2024, w wywiadzie dla CBS News, lider demokratycznej mniejszości w Izbie Reprezentantów Kongresu USA, Hakeem Jeffries, stwierdził, że w przypadku klęski Ukrainy, Stany Zjednoczone mogą być zmuszone do interwencji wojskowej​.

Jeffries podkreślił, że nie można pozwolić na upadek Ukrainy, ponieważ w takim przypadku istnieje duże prawdopodobieństwo, że Ameryka będzie musiała zaangażować się w konflikt nie tylko finansowo, ale także militarnie.

Podobne stanowisko wyraził prezydent Francji, Emmanuel Macron, w wywiadzie dla „The Economist”, nie wykluczając możliwości wysłania wojsk na Ukrainę, jeśli Rosja przerwie linię frontu i Ukraina poprosi o pomoc. Według Macrona, wiele krajów Unii Europejskiej zgadza się z takim stanowiskiem​​.

Komentując słowa Macrona, władze na Kremlu zauważyły, że niektóre kraje uczestniczące w paryskim spotkaniu w sprawie Ukrainy mają dość trzeźwą ocenę potencjalnych zagrożeń związanych z takim działaniem i potencjalnym zaangażowaniem w gorący konflikt, co nie leży w ich interesie. Prezydent Rosji, Władimir Putin, ostrzegł, że wprowadzenie europejskiego kontyngentu na Ukrainę nie zmieni sytuacji na polu bitwy, ale doprowadzi do ciężkich konsekwencji dla Kijowa.

Jeffries zwrócił uwagę, że w Partii Republikańskiej rośnie prorosyjska frakcja, która nie chce wspierać Ukrainy i „z jakiegoś powodu uważa, że Rosja nie jest wrogiem USA”. Główną zwolenniczką takiego stanowiska w Izbie Reprezentantów jest republikańska kongresmenka Marjorie Taylor Greene.

Czy interwencja będzie przeprowadzona rękoma Polaków, czy przez NATO? Ponieważ nie uważamy, aby USA zaangażowało się w to samodzielnie. Czy my nadal jeteśmy jeszcze państwem suwerennym?

0 0 głosy
Ocena artykułu
Subskrybuj
Powiadomienie o
guest

0 Komentarze
Informacje zwrotne Inline
Wyświetl wszystkie komentarze
0
Będziemy wdzięczni za komentarzex