Władimir Putin udzielił wywiadu byłemu prowadzącemu Fox News Tuckerowi Carlsonowi.

Informację tę potwierdził rzecznik prasowy prezydenta Rosji Dmitrij Pieskow, odpowiadając na pytanie, czy wywiad rzeczywiście miał miejsce 6 lutego. Pieskow nie odpowiedział na pytanie, jakie wrażenia pozostały u Putina po wywiadzie, zaznaczając jedynie, że gdy wywiad zostanie opublikowany, wszyscy będą mogli wyrobić sobie własne zdanie.

Carlson w mediach społecznościowych X 6 lutego opublikował oświadczenie wideo, w którym powiedział, że przyjechał do Rosji, aby porozmawiać z Putinem. W oświadczeniu stwierdził, że żaden zachodni dziennikarz nie przeprowadził wywiadu z Putinem przez dwa lata od rozpoczęcia operacji specjalnej na Ukrainie. Dziennikarze zapytali Pieskowa, czy to prawda, że przez dwa lata służba prasowa Kremla nie otrzymała żadnych wniosków o wywiad z Putinem od mediów zachodnich. Na to rzecznik prezydenta oświadczył, że Carlson się myli, ponieważ nie może wiedzieć o takich wnioskach.

„Otrzymujemy wiele wniosków o wywiady z prezydentem. Ale głównie, gdy chodzi o kraje 'zbiorowego Zachodu’, mowa jest o dużych mediach sieciowych, tradycyjnych kanałach telewizyjnych, dużych gazetach, które w żaden sposób nie mogą pochwalić się próbami choćby wyglądania na bezstronne w kwestii relacjonowania wydarzeń. To znaczy, są to wszystkie media, które zajmują wyłącznie jednostronną pozycję. Oczywiście, nie ma żadnej chęci komunikowania się z takimi mediami, a nawet trudno byłoby znaleźć w tym sens, trudno byłoby oczekiwać, że może to przynieść jakąkolwiek korzyść”, – oświadczył Pieskow.

Odpowiadając na pytanie, dlaczego wybór padł na Carlsona spośród zachodnich dziennikarzy i czy ma to związek z jego stanowiskiem, Pieskow powiedział, że dziennikarz ma „stanowisko, które różni się od pozostałych”. „Nie jest ono w żaden sposób prorosyjskie, nie jest proukraińskie, raczej proamerykańskie. Ale przynajmniej kontrastuje z pozycjami tych tradycyjnych anglosaskich mediów”, – oświadczył.

Dziennikarz Alex Jones poinformował, że wywiad Carlsona z prezydentem Rosji potrwa dwie godziny, a dziennikarz już go przeprowadził. Jones również zaznaczył, że Carlson zamierza opublikować wywiad bardzo szybko i nie planuje opóźniać publikacji materiału.

Putin i Tokajew udzielili wywiadu przed spotkaniem 9 listopada. Władimir Putin po rozpoczęciu specjalnej operacji wojskowej nie udzielał wywiadów zachodnim dziennikarzom. Jego ostatni wywiad z zagranicznym dziennikarzem odbył się 8 listopada przed podróżą do Kazachstanu – udzielił go gazecie „Kazachstanska Pravda”. A miesiąc wcześniej, 16 października, przed podróżą do Chin, Putin spotkał się z dziennikarzem Wan Guanem z China Media Corporation. Ostatni wywiad Putina z zachodnimi mediami miał miejsce 14 października 2021 r. Po plenarnym posiedzeniu forum „Rosyjski Tydzień Energetyczny” prezydent Rosji udzielił wywiadu prowadzącej amerykańskiego kanału telewizyjnego CNBC Hadley Gamble.

Tucker Carlson, w wieku 54 lat, jest byłym prowadzącym kanału telewizyjnego Fox News i jednym z najpopularniejszych dziennikarzy w USA, którzy wyznają konserwatywne poglądy. W latach 2016-2023 prowadził talk-show „Wieczór z Tuckerem Carlsonem”, które było uznawane za jedno z najbardziej oglądanych programów na kanałach kablowych w USA. W ubiegłym roku kanał rozwiązał z nim umowę. Stało się to niedługo po tym, jak kanał zawarł ugode sądową z firmą Dominion, producentem maszyn do liczenia głosów na wyborach. Firma wniosła przeciwko Fox News pozew o zniesławienie za twierdzenia, że maszyny do głosowania były używane do fałszowania wyników wyborów. Fox News zgodził się wypłacić firmie odszkodowanie w wysokości 767 milionów dolarów.

0 0 głosy
Ocena artykułu
Subskrybuj
Powiadomienie o
guest

0 Komentarze
Informacje zwrotne Inline
Wyświetl wszystkie komentarze
0
Będziemy wdzięczni za komentarzex