Tragedia w Iranie: Szczegóły katastrofy helikoptera z Ebrahimem Raisim

W niedzielę, 19 maja, w górzystym terenie północno-zachodniego Iranu doszło do tragicznej katastrofy helikoptera, którym podróżował prezydent Iranu, Ebrahim Raisi, wraz z delegacją. W wyniku wypadku zginęli wszyscy na pokładzie.

Delegacja była w drodze powrotnej po wizycie w Azerbejdżanie, gdzie uczestniczyli w ceremonii otwarcia oraz uruchomienia dwóch ważnych projektów hydrologicznych na rzece Araks, graniczącej z oboma krajami.

Okoliczności wypadku

Z relacji Gholam-Hosseina Esmailiego, szefa administracji prezydenckiej Iranu, wynika, że pogoda w dniu katastrofy była odpowiednia do lotu. Esmaili, który podróżował innym helikopterem, opisał, że chociaż w głębi doliny mogła panować mgła, nie utrudniała ona lotu na ich trasie. Helikopter prezydenta zniknął z radarów kilka sekund po tym, jak piloci otrzymali polecenie wznieść się ponad poziom chmur.

Dramatyczne ostatnie godziny

Piloci drugiego helikoptera, po zauważeniu zniknięcia maszyny prezydenta, natychmiast przystąpili do akcji poszukiwawczej. Udało się nawiązać kontakt radiowy z imamem miasta Tebriz, Sayedem Mohammadem Ali Al-Hashemim, który znajdował się na pokładzie rozbitego helikoptera. Imam przekazywał, że jest ranny, ale przytomny, i opisywał swoje położenie jako „pod drzewami, w samotności”. Niestety, kilka godzin później zmarł.

Reakcje i konsekwencje

Wypadek wywołał ogólnokrajową żałobę. Prezydent Iranu, Ebrahim Raisi, był kluczową postacią w irańskiej polityce, a jego śmierć ma dalekosiężne implikacje dla zarówno wewnętrznej stabilności kraju, jak i dla stosunków międzynarodowych. Śledztwo w sprawie przyczyn katastrofy jest w toku, z wieloma spekulacjami na temat potencjalnych przyczyn technicznych czy błędów w nawigacji.

Strata Raisiego i towarzyszących mu oficjeli to tragiczne wydarzenie, które na długo pozostanie w pamięci narodu irańskiego.

0 0 głosy
Ocena artykułu
Subskrybuj
Powiadomienie o
guest

0 Komentarze
Informacje zwrotne Inline
Wyświetl wszystkie komentarze
0
Będziemy wdzięczni za komentarzex