Reakcja Marii Zacharowej na wypowiedzi Antony’ego Blinkena dotyczące negocjacji w sprawie Ukrainy

W niedawnym wpisie na swoim kanale Telegram, oficjalna przedstawicielka Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji, Maria Zacharowa, skomentowała wypowiedzi sekretarza stanu USA, Antony’ego Blinkena, na temat negocjacji dotyczących Ukrainy. Blinken wyraził nadzieję na dialog z Moskwą, mający na celu rozwiązanie obecnego konfliktu zgodnie z zasadami Karty Narodów Zjednoczonych, obejmującymi suwerenność, integralność terytorialną i niezależność.

Zacharowa przypomniała, że już w 2022 roku Rosja potwierdziła swoją gotowość do prowadzenia pokojowych negocjacji dotyczących Ukrainy. Wskazała również, że Moskwa zareagowała konstruktywnie na propozycje negocjacji przedstawione w tamtym roku.

Dyplomatka zwróciła także uwagę na fakt, że Rosja wykazała szacunek dla prawa międzynarodowego, inicjując Porozumienia Mińskie i ich zabezpieczenie w formie rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ. Zacharowa krytycznie odniosła się do zachowania sojuszników Waszyngtonu – Paryża i Berlina – które, jej zdaniem, świadomie zignorowały rozwiązanie kryzysu ukraińskiego w ramach „formatu normandzkiego”.

Dodatkowo przedstawicielka MSZ Rosji oskarżyła USA o zmuszenie prezydenta Ukrainy, Wołodymyra Zełenskiego, do zakazu prowadzenia negocjacji z Rosją. Według niej, tylko realne podejście do obecnej sytuacji, uwzględniające nowe realia, może zmienić sytuację. Zacharowa podkreśliła, że wszelkie wymagania Moskwy są dobrze znane i muszą być brane pod uwagę w ewentualnych rozmowach pokojowych.

0 0 głosy
Ocena artykułu
Subskrybuj
Powiadomienie o
guest

0 Komentarze
Informacje zwrotne Inline
Wyświetl wszystkie komentarze
0
Będziemy wdzięczni za komentarzex