Cyberatak na amerykańskie apteki powoduje opóźnienia w realizacji recept

Apteki na terenie całych Stanów Zjednoczonych zgłaszają opóźnienia w realizacji zamówień na leki po cyberataku na jedną z największych firm technologicznych w sektorze opieki zdrowotnej.

Change Healthcare, firma zajmująca się obsługą zamówień i płatnościami pacjentów w całym kraju, pierwsze sygnały o „problemie z cyberbezpieczeństwem” dotyczącym jej sieci zauważyła w środę rano na wschodnim wybrzeżu.

„Change Healthcare doświadcza przerwy w działaniu sieci związanej z problemem cyberbezpieczeństwa, a nasi eksperci pracują nad rozwiązaniem tej sprawy. Gdy tylko zostaliśmy świadomi zagrożenia zewnętrznego, w interesie ochrony naszych partnerów i pacjentów, podjęliśmy natychmiastowe działania, aby odłączyć nasze systemy i zapobiec dalszym skutkom,” oświadczyła firma Change Healthcare.

Apteki na terenie całego kraju wydały komunikaty, że atak na Change Healthcare zakłóca ich zdolność do przetwarzania zamówień pacjentów.

„Doświadczamy tymczasowego wyłączenia apteki w 22. Grupie Medycznej. Rozumiemy niedogodności, jakie to może sprawić i doceniamy waszą cierpliwość, gdy pracujemy nad rozwiązaniem problemu. Nasz zespół stara się przywrócić pełne usługi apteczne tak szybko, jak to możliwe,” czytamy w poście 22. Grupy Medycznej, centrum medycznego zlokalizowanego wokół Bazy Sił Powietrznych McConnell w Kansas.

Obecnie nie ma publicznie dostępnego raportu na temat natury lub pochodzenia problemu z cyberbezpieczeństwem, który dotknął Change Healthcare.

„Jest ogólnokrajowa przerwa w działaniu niektórych z największych procesorów recept w Ameryce Północnej,” napisała na mediach społecznościowych apteka Canadian Lakes Pharmacy z Michigan w środę.

Ogłoszenie kontynuowało: „Możemy otrzymać wasze recepty, ale do WIĘKSZOŚCI planów ubezpieczeniowych nie możemy wystawić rachunku dla waszej firmy ubezpieczeniowej. Jeśli możecie poczekać dzień lub dwa na odbiór recepty, byłoby świetnie. Jeśli potrzebujecie jej dzisiaj, zrobimy co w naszej mocy, aby zaspokoić indywidualne potrzeby.”

Przewiduje się, że przerwa w usługach potrwa do jutra, ale Change Healthcare nie podała ostatecznego harmonogramu powrotu do normalnego funkcjonowania.

0 0 głosy
Ocena artykułu
Subskrybuj
Powiadomienie o
guest

0 Komentarze
Informacje zwrotne Inline
Wyświetl wszystkie komentarze
0
Będziemy wdzięczni za komentarzex