Prezydent Andrzej Duda Będzie Walczył o Centralny Port Komunikacyjny

Prezydent zaangażowany w projekt CPK

Prezydent Andrzej Duda zadeklarował, że zamierza aktywnie wspierać realizację Centralnego Portu Komunikacyjnego (CPK). W najbliższych dniach odbędą się spotkania prezydenta z rządem w tej sprawie, a także spotkanie eksperckie w ramach Narodowej Rady Rozwoju, dotyczące m.in. CPK. Informacje te przekazał doradca prezydenta, Łukasz Rzepecki.

Spotkania i konsultacje

Rzepecki poinformował, że w Pałacu Prezydenckim odbędzie się spotkanie eksperckie, które skupi się na różnych aspektach CPK. Prezydentowi zależy na realizacji projektu oraz na wzmocnieniu jego komponentów: kolejowego i militarnego. W niedzielę w Radiu Zet doradca prezydenta podkreślił, że Andrzej Duda oczekuje konkretnych informacji w tej kwestii i pozytywnie ocenia decyzję premiera oraz rządu w sprawie CPK, szczególnie na tle obietnic z jesiennej kampanii wyborczej.

Analiza decyzji rządu

Mieszko Pawlak, minister w kancelarii prezydenta, również potwierdził, że będą kolejne rozmowy prezydenta Andrzeja Dudy z rządem w sprawie realizacji projektu CPK. Zaznaczył jednak, że nie wszystkie informacje przekazane przez rząd napawają optymizmem. W szczególności prezydenta niepokoi ograniczenie możliwości transportu międzynarodowego oraz redukcja wymiaru cargo, co może mieć negatywne konsekwencje dla relacji handlowych Polski z zagranicą. (PKP Cargo chyba chcą zlikwidować, a na jego miejsce mają już inną firmę z 'Cargo’ w nazwie ale Ukraińską. Ahhh to PO! – przyp. red.)

Zapowiedzi rządu dotyczące CPK

W środę premier Donald Tusk ogłosił, że budowa CPK zostanie zrealizowana, ale z pewnymi zmianami. Oto najważniejsze informacje:

  • Pierwszy samolot: z portu lotniczego w Baranowie ma odlecieć w 2032 r.
  • Etap budowy: pierwszy etap ma być obliczony na maksymalnie 34 milionów pasażerów rocznie, z możliwością późniejszej rozbudowy.
  • Komponent kolejowy: będzie realizowany, ale w innej formie. Rząd rezygnuje z koncepcji budowy linii kolejowych przecinających się w Baranowie na rzecz tzw. koncepcji „Y”, czyli linia kolei dużych prędkości łącząca Warszawę z Łodzią, a następnie rozgałęziająca się w kierunku Poznania i Wrocławia.
  • Połączenia kolejowe: podróż z Warszawy do Katowic, Gdańska, Wrocławia czy Poznania ma potrwać do 100 minut. Pociągi mają jeździć z prędkością do 300-320 km/h.
  • Lotnisko Chopina: będzie działać w innej formule, stając się centrum nowoczesnej komunikacji.
  • Koszty budowy: budowa CPK ma kosztować mniej, niż zakładał PiS – 131 mld zł do 2032 r., z czego na inwestycję lotniskową ma pójść 42,7 mld zł.
0 0 głosy
Ocena artykułu
Subskrybuj
Powiadomienie o
guest

0 Komentarze
Najstarszy
Najnowszy Najwięcej głosów
Informacje zwrotne Inline
Wyświetl wszystkie komentarze
0
Będziemy wdzięczni za komentarzex