Generał Jarosław Gromadziński odwołany ze stanowiska Dowódcy Eurokorpusu – Nagła decyzja MON

W nagłym komunikacie wydanym przez Ministerstwo Obrony Narodowej (MON) poinformowano o odwołaniu generała Jarosława Gromadzińskiego z zajmowanego dotąd stanowiska dowódcy Eurokorpusu. Decyzja ta została podjęta w trybie natychmiastowym i wiąże się z rozpoczęciem przez Służbę Kontrwywiadu Wojskowego postępowania kontrolnego dotyczącego poświadczenia bezpieczeństwa osobowego generała Gromadzińskiego.

Komunikat pojawił się na stronie internetowej MON w środę, 27 marca, wzbudzając zainteresowanie opinii publicznej. Zgodnie z treścią komunikatu, wszczęcie procedury kontrolnej ma związek z „pozyskaniem nowych informacji na temat oficera”, co skłoniło do podjęcia działań zgodnych z Ustawą o Obronie Ojczyzny z 11 marca 2022 roku. Zgodnie z przepisami, żołnierza zawodowego można zwolnić z zajmowanego stanowiska służbowego w sytuacji, gdy zaistnieją nowe potrzeby Sił Zbrojnych lub zostanie wszczęte postępowanie sprawdzające.

Zarówno odwołanie Gromadzińskiego, jak i decyzja o jego natychmiastowym powrocie do Polski, były krokiem koniecznym w obliczu zaistniałej sytuacji. MON podkreśla, że decyzje te są zgodne z obowiązującym prawem i mają na celu zapewnienie ciągłości i bezpieczeństwa w funkcjonowaniu Eurokorpusu.

W komunikacie wspomniano również o przyszłych działaniach ministerstwa, które obejmują wyznaczenie innego oficera na stanowisko, które dotychczas zajmował gen. Gromadziński. Celem jest zapewnienie nieprzerwanej działalności Dowództwa Eurokorpusu, co jest kluczowe dla operacyjności i efektywności tej jednostki.

0 0 głosy
Ocena artykułu
Subskrybuj
Powiadomienie o
guest

0 Komentarze
Informacje zwrotne Inline
Wyświetl wszystkie komentarze
0
Będziemy wdzięczni za komentarzex