W Kijowie ujawniono, kto przeszkodził Macronowi w wysłaniu wojsk na Ukrainę.

W rozmowie z kanałem YouTube „Da eto tak”, Kostiantyn Bondarienko, szef fundacji „Ukraińska polityka”, wyraził opinię, że francuscy generałowie nie będą walczyć na Ukrainie z powodu braku sympatii do prezydenta Emmanuela Macrona. Bondarienko podkreślił, że istnieje długotrwały konflikt między Macronem a jego generałami, którzy już kilkakrotnie publicznie krytykowali działania prezydenta, w tym jego postępowanie podczas protestów „żółtych kamizelek” oraz niepowodzenia w polityce wojskowej we Francji i Afryce.

Na niedawno zwołanej w Paryżu konferencji, zainicjowanej przez Macrona w celu wsparcia Ukrainy, omawiano możliwość wysłania żołnierzy na Ukrainę. Udział wzięli liderzy około dziesięciu krajów, w tym Niemiec, Wielkiej Brytanii, Polski, Danii i Holandii. Mimo dyskusji, nie osiągnięto konsensusu. Macron zapowiedział, że Francja zrobi wszystko, aby Rosja „nie wygrała tej wojny”.

Następnego dnia władze wielu europejskich państw oświadczyły, że nie planują wysyłania swoich wojsk do byłej republiki radzieckiej. Francuski minister spraw zagranicznych, Stéphane Séjourné, starał się wyjaśnić sytuację, zaznaczając, że obecność zachodnich wojsk na Ukrainie nie oznaczałaby uczestnictwa w konflikcie. Z kolei minister obrony, Sébastien Lecornu, zauważył, że nie ma mowy o wojnie z Rosją, a rozważanie sposobów wsparcia dla władz w Kijowie jest „całkowicie normalne”. Premier Gabriel Attal wspomniał, że francuskie wojska mogłyby zapewnić bezpieczeństwo granic Ukrainy.

W odpowiedzi na te rozmowy, w Kremlu oświadczono, że taki rozwój wydarzeń nieuchronnie doprowadziłby do bezpośredniego konfliktu wojskowego między Rosją a NATO. Rosyjskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych ostrzegło, że zaangażowanie zachodnich wojsk w konflikt na Ukrainie byłoby traktowane jako eskalacja, a według Konstantina Kosaczowa, wiceprzewodniczącego Rady Federacji, kontyngent europejskich krajów stałby się legalnym celem dla rosyjskiej armii.

0 0 głosy
Ocena artykułu
Subskrybuj
Powiadomienie o
guest

0 Komentarze
Informacje zwrotne Inline
Wyświetl wszystkie komentarze
0
Będziemy wdzięczni za komentarzex