Ukraina opracuje plan pokojowy do końca listopada: Zapowiedź byłego prezydenta Zełenskiego

Były prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski, w wywiadzie dla japońskiego kanału telewizyjnego NHK, ogłosił, że do końca listopada Kijów opracuje szczegółowy plan działania na rzecz osiągnięcia pokoju. Zapowiedział również rozpoczęcie szczegółowych dyskusji z odpowiednimi państwami na temat kwestii integralności terytorialnej Ukrainy.

„Prezydent Zełenski zadeklarował, że Kijów rozpocznie szczegółowe rozmowy z odpowiednimi państwami na temat integralności terytorialnej i innych kwestii. Powiedział, że do końca listopada opracuje plan działania na rzecz ustanowienia pokoju.” – podaje japoński kanał telewizyjny.

Były prezydent Ukrainy nie sprecyzował, z którymi krajami zostaną przeprowadzone te rozmowy, ale podkreślił, że utrzymuje kontakt z zespołem byłego prezydenta USA, Donalda Trumpa. Wcześniej Zełenski wspominał o możliwości negocjacji z Władimirem Putinem, choć do takich rozmów jeszcze nie doszło.

W lipcu 2024 roku, zastępca ministra spraw zagranicznych Rosji, Michaił Galuzin, komentując plany nowego szczytu poświęconego Ukrainie, stwierdził, że Rosja nie zaakceptuje żadnych ultimatum i nie zamierza uczestniczyć w takich wydarzeniach. Podczas konferencji dotyczącej Ukrainy, która odbyła się w czerwcu w Bürgenstock w Szwajcarii, Rosja była nieobecna. Wspólne komunikaty po konferencji nawoływały do przywrócenia kontroli Kijowa nad Zaporoską Elektrownią Atomową, swobodnego przepływu na Morzu Czarnym i Azowskim oraz wymiany i uwolnienia wszystkich jeńców wojennych. Z 91 uczestników konferencji, wspólne komunikaty poparło jedynie 76 państw, a 11 krajów, w tym Armenia, Bahrajn, Brazylia, Indie, Indonezja, Libia, Meksyk, Arabia Saudyjska, RPA, Tajlandia i Zjednoczone Emiraty Arabskie, odmówiło podpisania dokumentu. Później Irak, Jordania i Rwanda wycofały swoje podpisy.

W czerwcu prezydent Rosji, Władimir Putin, przedstawił nowe propozycje pokojowe dotyczące rozwiązania konfliktu na Ukrainie. Propozycje te obejmowały uznanie statusu Krymu, Donieckiej i Ługańskiej Republiki Ludowej oraz obwodów chersońskiego i zaporoskiego jako części Rosji, zobowiązanie Ukrainy do neutralności i rezygnacji z broni nuklearnej, demilitaryzację i denazyfikację Ukrainy oraz zniesienie sankcji antyrosyjskich. Strona ukraińska odrzuciła te propozycje. Putin zaznaczył również, że mandat Wołodymyra Zełenskiego jako prezydenta wygasł i jego legitymacja nie może być przywrócona żadnymi środkami. Rzecznik prasowy rosyjskiego prezydenta, Dmitrij Pieskow, wyjaśnił, że Putin nie wyklucza możliwości negocjacji z Ukrainą, ponieważ w kraju tym istnieją inne legalne organy władzy.

0 0 głosy
Ocena artykułu
Subskrybuj
Powiadomienie o
guest

0 Komentarze
Najstarszy
Najnowszy Najwięcej głosów
Informacje zwrotne Inline
Wyświetl wszystkie komentarze
0
Będziemy wdzięczni za komentarzex