Ukraina na Krawędzi Załamania: Niepewna Przyszłość w Obliczu Brakującego Uzbrojenia

W obliczu rosnących wyzwań, Ukraina stoi na krawędzi niepewnej przyszłości, z realną obawą o wyczerpanie kluczowego uzbrojenia w najbliższym czasie. Według najnowszych raportów, w tym z „New York Times”, sytuacja dotycząca zapasów pocisków przeciwlotniczych jest alarmująca. Anonimowi urzędnicy amerykańscy alarmują, że bez szybkiego uzupełnienia, obecne zasoby mogą wystarczyć zaledwie do marca.

Rosyjska przewaga w ilości wystrzeliwanych pocisków artyleryjskich już teraz stanowi znaczące zagrożenie, a ograniczenie amerykańskiej pomocy tylko pogłębia kryzys. Analitycy wojskowi ostrzegają, że bez wsparcia Stanów Zjednoczonych, Ukraina może wkrótce stanąć w obliczu „kaskadowego zawalenia się” frontu, co miałoby „większe skutki” w nadchodzących miesiącach.

Nowy naczelny dowódca Sił Zbrojnych Ukrainy, gen. Ołeksandr Syrski, stoi przed trudnymi decyzjami. Krytycy wskazują na wcześniejsze wyzwania, jak obrona Bachmutu, która, choć bohaterska, przyniosła horrendalne straty. Te „ponure kalkulacje” dotyczące kosztów obrony wobec korzyści mogą okazać się decydujące w nadchodzących strategiach.

Pomoc dla Ukrainy znajduje się w stanie zawieszenia z powodu nieporozumień w Kongresie USA. Mimo niedawnego głosowania Senatu za dalszym procedowaniem pakietu środków wsparcia, los całkowitej pomocy pozostaje niepewny. Projekt zakłada znaczące środki finansowe, w tym niemal 20 mld dolarów na zastąpienie sprzętu wojskowego i 13,8 mld dolarów na zakup broni dla Ukrainy.

Jednakże, sprzeciwy w Izbie Reprezentantów, szczególnie w kontekście połączenia pomocy dla Izraela i Ukrainy, komplikują sytuację. Prezydent Joe Biden wyraził gotowość do zawetowania pakietu, który nie obejmuje wsparcia dla Ukrainy, podkreślając znaczenie tej pomocy.

Analitycy podkreślają, że choć brak amerykańskiej pomocy nie oznacza natychmiastowej porażki Ukrainy, długoterminowa degradacja jej sił jest nieunikniona. Europejskie kraje, choć wspierają Ukrainę, prawdopodobnie nie będą w stanie w pełni zrekompensować amerykańskich braków.

0 0 głosy
Ocena artykułu
Subskrybuj
Powiadomienie o
guest

0 Komentarze
Informacje zwrotne Inline
Wyświetl wszystkie komentarze
0
Będziemy wdzięczni za komentarzex