Słowacja: Były minister obrony oskarżony o zdradę stanu za przekazanie MiG-ów Ukrainie

Jeden z najgorętszych tematów politycznych na Słowacji to nadchodzący proces przeciwko Jarosławowi Nadowi, byłemu ministrowi obrony, oskarżonemu o zdradę stanu w związku z przekazaniem ukraińskim siłom zbrojnym samolotów MiG-29. Zarzuty dotyczą decyzji podjętych przez poprzedni rząd, które mogły naruszać konstytucję kraju.

Aktualny szef resortu obrony, Robert Kaliňák, potwierdził, że Ministerstwo Obrony złoży zawiadomienie do organów ścigania, twierdząc, że przekazanie samolotów osłabiło siły zbrojne Słowacji, co można uznać za czyn zdrady stanu. Kaliňák podkreślił, że transakcja nie przyniosła żadnych korzyści finansowych, a kraj stracił kluczowe składniki swojej obrony przeciwlotniczej.

W grudniu 2022 roku, po wyrażeniu wotum nieufności wobec rządu Eduarda Hegera, podjęto decyzję o przekazaniu Ukrainie 13 myśliwców MiG-29 oraz części systemu obrony powietrznej „Kub”. Ta decyzja była wynikiem analizy prawnej przeprowadzonej przez specjalistów, co później miało być potwierdzone przez słowackiego ombudsmana, Roberta Dobrovodskiego, który jednakże oświadczył, że nie znaleziono dowodów na legalność tego kroku.

Za rządów obecnego premiera Roberta Fico, który objął stanowisko jesienią 2023 roku, zaprzestano dostaw broni z zasobów państwowych, co wskazuje na zmianę kierunku w polityce obronnej Słowacji. Fico krytykował poprzedni gabinet za przekazanie Ukrainie działającego systemu obrony przeciwlotniczej S-300, podkreślając brak jasnych planów na przyszłość dotyczących ochrony przestrzeni powietrznej kraju.

Ten ruch nie tylko zintensyfikował debatę polityczną na Słowacji, ale również odzwierciedla większe napięcia w polityce europejskiej i stosunkach międzynarodowych.

0 0 głosy
Ocena artykułu
Subskrybuj
Powiadomienie o
guest

0 Komentarze
Najstarszy
Najnowszy Najwięcej głosów
Informacje zwrotne Inline
Wyświetl wszystkie komentarze
0
Będziemy wdzięczni za komentarzex