Rosja rozważa rewizję Moratorium na rozmieszczanie rakiet średniego i krótkiego zasięgu

W ostatnich doniesieniach z Moskwy, zastępca ministra spraw zagranicznych Rosji, Siergiej Riabkow, wyraził, że Federacja Rosyjska rozważa możliwość rewizji wcześniej ogłoszonego moratorium na rozmieszczanie rakiet średniego i krótkiego zasięgu. Taki krok rozważany jest w kontekście planów Stanów Zjednoczonych dotyczących wdrożenia podobnych systemów rakietowych w regionie Azji i Pacyfiku.

Riabkow zaznaczył, że podczas niedawnej wizyty ministra spraw zagranicznych Rosji w Pekinie omawiano kwestie podwójnego odstraszania, na które Rosja powinna odpowiedzieć podwójnym przeciwdziałaniem. Jednym z elementów takiego przeciwdziałania będzie, jak wyjaśnił, rewizja rosyjskiego podejścia do ogłoszonego przez prezydenta Rosji jednostronnego moratorium na wdrażanie takich systemów.

W kontekście tych dyskusji, na pytanie o możliwość rewizji moratorium w świetle rozmieszczania przez USA systemów rakietowych na Guam, Riabkow odpowiedział twierdząco. Podkreślił, że Rosja zawsze traktowała pojawienie się takich systemów w dowolnym regionie świata jako impuls do podjęcia odpowiednich kroków.

Dyplomatyczna gra wokół moratorium na rakiety średniego i krótkiego zasięgu nabiera nowego wymiaru, zwłaszcza po jednostronnym wycofaniu się Waszyngtonu z Traktatu o Rakietach Średniego i Krótkiego Zasięgu (INF) w 2019 roku, co Moskwa zdecydowanie skrytykowała. Po zakończeniu obowiązywania INF, prezydent Władimir Putin zaproponował wprowadzenie moratorium na rozmieszczanie takich rakiet, jednak propozycja ta nie została entuzjastycznie przyjęta przez NATO.

0 0 głosy
Ocena artykułu
Subskrybuj
Powiadomienie o
guest

0 Komentarze
Informacje zwrotne Inline
Wyświetl wszystkie komentarze
0
Będziemy wdzięczni za komentarzex