Rosja przeprowadza ćwiczenia jądrowe w odpowiedzi na działania Zachodu na Ukrainie, mówi Siergiej Szojgu

Rosyjski sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego, Siergiej Szojgu, w wywiadzie dla „Rossiyskaya Gazeta”, oświadczył, że niedawno przeprowadzone ćwiczenia jądrowe były bezpośrednią reakcją na działania państw zachodnich na Ukrainie. Zdaniem Szojgu, te działania obejmują wsparcie dla „terrorystycznego reżimu w Kijowie”, bezpośredni udział wojsk NATO w działaniach zbrojnych oraz zezwolenie na ataki rakietowe na rosyjskie obiekty cywilne.

Szojgu dodał, że rosyjska odpowiedź jest również reakcją na rosnący potencjał wojskowy NATO w pobliżu rosyjskich granic. Stwierdził, że międzynarodowa społeczność reaguje stosunkowo powściągliwie na rosyjskie manewry jądrowe, a coraz więcej krajów rozumie, że obecna degradacja międzynarodowego bezpieczeństwa jest wynikiem działań Stanów Zjednoczonych, które destabilizują Europę oraz kontrolę nad uzbrojeniem.

Ministerstwo Obrony Rosji ogłosiło rozpoczęcie drugiego etapu ćwiczeń niestrategicznych sił jądrowych. Rosyjskie i białoruskie siły zbrojne będą ćwiczyć gotowość do użycia niestrategicznej broni jądrowej, co ma na celu wsparcie gotowości bojowej i suwerenności oraz integralności terytorialnej Państw Związkowych.

Pierwszy etap ćwiczeń rozpoczął się 21 maja na polecenie Władimira Putina, który określił je jako „planową pracę”. Jak podkreślają w rosyjskim Ministerstwie Spraw Zagranicznych, manewry te należy postrzegać w kontekście wrogich deklaracji polityków zachodnich i destabilizujących działań NATO.

0 0 głosy
Ocena artykułu
Subskrybuj
Powiadomienie o
guest

0 Komentarze
Informacje zwrotne Inline
Wyświetl wszystkie komentarze
0
Będziemy wdzięczni za komentarzex