Rosja mówi, że Kijów zestrzelił samolot przewożący ukraińskich jeńców wojennych

Rosja w środę oskarżyła Kijów o zestrzelenie samolotu transportowego wojska, który miał przewozić 65 ukraińskich żołnierzy na wymianę jeńców.

Samolot Il-76 rozbił się w środę rano w zachodniej Rosji w regionie Biełgorod, graniczącym z Ukrainą, podczas „zaplanowanego lotu” – oświadczyło Ministerstwo Obrony Federacji Rosyjskiej, z późniejszym stwierdzeniem, że wszyscy na pokładzie zginęli.

„Na pokładzie znajdowało się 65 pojmanych żołnierzy [Sił Zbrojnych Ukrainy], sześciu członków załogi i trzech eskortujących” – powiedziało Ministerstwo Obrony.

Twierdzi, że ukraińskie siły stacjonujące w regionie Charkowa, położonym przy granicy z Biełgorodem, wystrzeliły dwa pociski w kierunku transportowego samolotu wojskowego i opisały incydent jako „akt terrorystyczny”.

Mówiono, że samolot rozbił się w pobliżu miasta Jabłonowo w regionie Biełgorod, mniej niż 50 kilometrów od granicy ukraińskiej.

Gubernator regionu Biełgorod, Wiaczesław Gładkow, dołączył do śledczych i ekip ratunkowych na miejscu katastrofy, gdzie potwierdził, że wszyscy na pokładzie samolotu zginęli.

Gładkow ogłosił ostrzeżenie przed atakiem rakietowym około godziny przed katastrofą Il-76.

Gdy dziennikarze pytali Kreml o środową katastrofę lotniczą, odpowiedziano, że nie może skomentować.

„The Moscow Times”, analizując wideo katastrofy udostępnione w mediach społecznościowych, ustaliło, że samolot wojskowy leciał z dala od granicy z Ukrainą, gdy uległ katastrofie.

Niezależny serwis informacyjny iStories, powołując się na ukraińskich śledczych korzystających z danych publicznie dostępnych, twierdził, że Il-76 przeleciał przez Egipt, Arabię Saudyjską, Morze Czerwone i Iran, zanim zniknął z radarów, by później pojawić się ponownie nad rosyjskim regionem Biełgorod.

Natychmiastowa weryfikacja tego raportu nie była możliwa.

Anonimowe źródła w Siłach Zbrojnych Ukrainy powiedziały ukraińskiemu serwisowi informacyjnemu Ukrainska Pravda, że katastrofa samolotu w regionie Biełgorod była „ich robotą”, twierdząc, że rosyjski Il-76 przewoził przeciwlotnicze pociski S-300.

„The Moscow Times” nie mogło niezależnie zweryfikować ani twierdzeń władz rosyjskich, ani raportu Ukrainskiej Prawdy.

Rosyjski parlamentarzysta Andriej Kartapołow, który przewodniczy komisji obrony niższej izby Dumy Państwowej, twierdził, że samolot Il-76 został „zestrzelony przez trzy rakiety… albo [amerykańskie] pociski Patriot, albo niemieckie pociski Iris-T”.

„Ukraińskie kierownictwo było dobrze poinformowane o przygotowaniach do [wymiany] jeńców, było informowane o tym, jak będą wysyłani jeńcy” – powiedział Kartapołow.

Parlamentarzysta dodał, że drugi rosyjski samolot wojskowy przewożący 80 ukraińskich jeńców wojennych leciał za zestrzelonym Il-76, ale został odwrócony po środowej katastrofie.

„Teraz nie możemy mówić o wymianie” – powiedział Kartapołow o pozostałych jeńcach wojennych.

Przewodniczący Dumy Państwowej, Wiaczesław Wołodin, powiedział, że polecił rosyjskiemu parlamentowi wysłanie formalnego adresu do Kongresu USA i Bundestagu niemieckiego w związku z incydentem.

„Parlamentarzyści tych krajów muszą przyznać się do swojej odpowiedzialności, do czego to wszystko prowadzi” – powiedział.

Później w środę, Margarita Simonian, redaktor naczelna finansowanej przez Kreml rozgłośni RT, opublikowała listę 65 nazwisk, które, jak powiedziała, należały do ukraińskich jeńców wojennych na pokładzie nieszczęśliwego lotu.

Kanał informacyjny Telegram Ostorozhno Nowosti powiedział, że większość nazwisk to nazwiska szeregowych ukraińskich żołnierzy, którzy zostali pojmani przez rosyjskie wojska w 2023 i 2022 roku.

Niektóre z nazwisk odpowiadały tym, które zostały zatwierdzone do wymiany w ubiegłym roku, ale nadal pozostawały w Rosji do grudnia, według ukraińskiego kanału Telegram, który poszukuje pojmanych i zaginionych żołnierzy.

Raportowanie przyczyniło się AFP.

Artykuł przetłumaczony z „The Moscow Times”.

0 0 głosy
Ocena artykułu
Subskrybuj
Powiadomienie o
guest

0 Komentarze
Informacje zwrotne Inline
Wyświetl wszystkie komentarze
0
Będziemy wdzięczni za komentarzex