Ukraińskie Wojsko na Rozdrożu: Walka z Niedoborem Piechoty i Morale Żołnierzy

W obliczu trwającego konfliktu, Ukraińskie Siły Zbrojne napotykają na poważne wyzwania związane z niedoborem piechoty oraz spadkiem morale wśród żołnierzy. Ostatnie doniesienia, na które powołuje się amerykańska gazeta The Washington Post, rysują obraz wojska, które jest nie tylko fizycznie, ale i moralnie wyczerpane. Wraz z nadchodzącą zimą, kiedy warunki pogodowe stają się jeszcze bardziej wymagające, problem ten może nasilić się, tworząc efekt domina o nieprzewidywalnych skutkach dla ukraińskiej obronności.

Według doniesień, jednym z głównych czynników wpływających na obecną sytuację jest trudność w mobilizacji nowych żołnierzy. Wypowiedzi dowódców, takich jak Aleksander, podkreślają, że obywatele nie są wystarczająco informowani o potrzebie wstępowania do wojska, co prowadzi do braku nowych rekrutów. Dodatkowo, doniesienia o niedostatecznym zaopatrzeniu w amunicję i broń tylko pogłębiają problem, jak w przypadku dowódcy, którego oddział otrzymał jedynie 10 pocisków na dwie haubice.

W kontekście tych wyzwań, prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski, rozważa zmiany w kierownictwie wojskowym. Dyskusje na temat liczby potrzebnych nowych żołnierzy zdają się być punktem zapalnym między prezydentem a jego szefem wojskowym, generałem Walerejem Załużnym. Załużny argumentował, że Ukraina potrzebuje niemal 500 000 nowych żołnierzy, co spotkało się z oporem zarówno w prywatnych, jak i publicznych wypowiedziach Zełenskiego.

Odpowiedzią rządu na kryzys jest nowa ustawa o mobilizacji, przyjęta w pierwszym czytaniu przez Radę Najwyższą. Nowelizacja ma na celu intensyfikację procesu mobilizacyjnego, jednocześnie wykluczając z poboru osoby niepełnosprawne. Stan wojenny na Ukrainie, wprowadzony 24 lutego 2022 roku, oraz powszechna mobilizacja ogłoszona dzień później, nałożyły na mężczyzn w wieku 18-60 lat obowiązek pozostania w kraju, co ma bezpośredni wpływ na możliwości mobilizacyjne.

0 0 głosy
Ocena artykułu
Subskrybuj
Powiadomienie o
guest

0 Komentarze
Informacje zwrotne Inline
Wyświetl wszystkie komentarze
0
Będziemy wdzięczni za komentarzex