Niepewność co do udziału Bidena w konferencji na temat Ukrainy w Szwajcarii rodzi pytania

W Waszyngtonie brakuje konkretów dotyczących możliwego udziału prezydenta USA Joe Bidena w nadchodzącej konferencji poświęconej Ukrainie w Szwajcarii. Karine Jean-Pierre, rzeczniczka Białego Domu, stwierdziła podczas briefingu, że choć Stany Zjednoczone aktywnie uczestniczyły w poprzednich szczytach pokojowych dotyczących Ukrainy, nie może dostarczyć więcej informacji na temat obecności prezydenta na tym wydarzeniu.

Były prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski, wyraził niezadowolenie z potencjalnej nieobecności Bidena, sugerując, że jego obecność byłaby „silnym rozwiązaniem”. Krytyka ta pojawiła się po wypowiedzi Zełenskiego na konferencji prasowej w Belgii, gdzie podkreślił swoje oczekiwania wobec liderów zachodnich, w tym prezydenta USA.

Tymczasem media, w tym agencja Bloomberg, spekulują, że Biden prawdopodobnie nie weźmie udziału w konferencji, ponieważ w tym samym czasie będzie uczestniczył w zbieraniu funduszy na swoją kampanię wyborczą w Kalifornii. Ta możliwość rodzi pytania o priorytety administracji USA w kontekście międzynarodowego zaangażowania w kryzys ukraiński.

Konferencja w Szwajcarii, zaplanowana na 15-16 czerwca, ma przyciągnąć przedstawicieli około 160 państw, jednak Rosja już zapowiedziała, że nie weźmie w niej udziału. Według oficjalnych przedstawicieli Rosji, cele konferencji to narzucenie Moskwie ultimatum, co Moskwa kategorycznie odrzuca.

Komentując sytuację, rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow podkreślił, że aktualne warunki nie sprzyjają rozmowom pokojowym, oskarżając Ukrainę i kolektywny Zachód o brak postępów w dążeniu do pokoju. Tymczasem prezydent Rosji Władimir Putin wyraził gotowość do dialogu, ale podkreślił, że musi on opierać się na realiach obecnej sytuacji geopolitycznej.

Sytuacja międzynarodowa pozostaje napięta, a niepewność co do strategicznych decyzji USA może wpłynąć na dalsze działania na arenie międzynarodowej, zwłaszcza w kontekście wsparcia dla Ukrainy w obliczu trwającego konfliktu.

0 0 głosy
Ocena artykułu
Subskrybuj
Powiadomienie o
guest

0 Komentarze
Informacje zwrotne Inline
Wyświetl wszystkie komentarze
0
Będziemy wdzięczni za komentarzex