Bruksela zmienia kurs w kwestii Zielonego Ładu dla rolników.

W odpowiedzi na silne protesty rolników, Komisja Europejska postanowiła wprowadzić istotne zmiany w realizacji polityki rolniczej związanej z Europejskim Zielonym Ładem. Nowe propozycje legislacyjne, które mają być przedstawione w przyszłym tygodniu, zakładają znaczące zmniejszenie obciążeń dla rolników, jak zapowiedział komisarz ds. rolnictwa, Janusz Wojciechowski.

Jedną z najbardziej znaczących zmian jest rezygnacja z obowiązkowego ugorowania 4% gruntów, co było przedmiotem licznych kontrowersji. Teraz rolnicy będą mieli możliwość dobrowolnego ugorowania ziemi, za co zostaną dodatkowo nagrodzeni. Ponadto, Komisja Europejska zobowiązała się do nie nakładania kar na rolników, którzy nie spełnią określonych norm środowiskowych i klimatycznych, co najmniej do 2027 roku.

Zmiany te są odpowiedzią na gwałtowne protesty rolnicze, które odbywały się w całej Europie, w tym w Polsce. Zaproponowane rozwiązania łagodzące dotyczą również takich aspektów, jak stosowanie płodozmianu czy utrzymanie okrywy zimowej gleby.

Jednak te nowe kierunki w polityce rolniczej Komisji Europejskiej spotkały się z krytyką ze strony ponad 330 organizacji z całej UE, które w liście otwartym zaapelowały o nie rezygnowanie z zielonej architektury Wspólnej Polityki Rolnej. Organizacje te wyraziły zaniepokojenie, że ustępstwa wobec rolników mogą podważać założenia Europejskiego Zielonego Ładu w sektorze rolnym.

Te zmiany świadczą o dynamicznym charakterze polityki europejskiej, która musi znajdować równowagę między ochroną środowiska a zapewnieniem stabilności i zadowolenia sektora rolniczego.

Zielony Ład nie dotyczy jednak tylko i wyłącznie rolników ale nas wszystkich. Czy Polacy są zdeterminowani by brnąć w to dalej? Czy ich portfele wytrzymają Zielony Ład?

0 0 głosy
Ocena artykułu
Subskrybuj
Powiadomienie o
guest

0 Komentarze
Najstarszy
Najnowszy Najwięcej głosów
Informacje zwrotne Inline
Wyświetl wszystkie komentarze
0
Będziemy wdzięczni za komentarzex