Ambasadorowie UE zgadzają się na rozpoczęcie negocjacji członkowskich z Ukrainą i Mołdawią

Ambasadorowie państw Unii Europejskiej, zgromadzeni w Komitecie Stałych Przedstawicieli (COREPER), zgodzili się na rekomendację rozpoczęcia negocjacji o członkostwo z Ukrainą i Mołdawią. Decyzję tę ogłosiła podczas briefingu prasowego w Brukseli Ana Pisonero, rzeczniczka Komisji Europejskiej.

Pisonero podkreśliła, że „kwestia rozpoczęcia negocjacji była dzisiaj na agendzie spotkania stałych przedstawicieli krajów UE i o ile mi wiadomo, ten punkt został uzgodniony. Komisja Europejska z kolei dostarczyła państwom UE zaktualizowane informacje dotyczące przeprowadzanych reform w tych krajach. Teraz decyzja należy do państw członkowskich Unii Europejskiej.”

To ogłoszenie następuje po tym, jak w czerwcu pismo „Financial Times” opierając się na źródłach, informowało o zamiarze Komisji Europejskiej rekomendacji rozpoczęcia rozmów. Decyzja o przyspieszeniu procesu została podjęta przed objęciem przez Węgry roli tymczasowego przewodniczącego Rady UE od 1 lipca, które będą sprawować tę funkcję przez kolejne sześć miesięcy.

28 lutego 2022 roku, prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski, podpisał wniosek o członkostwo w Unii Europejskiej. 23 czerwca 2022 roku na szczycie w Brukseli, przywódcy państw i rządów UE przyznali Ukrainie i Mołdawii status kandydatów do wstąpienia do bloku.

W swoich rekomendacjach dotyczących nadania Kijowowi statusu kandydata do UE, Komisja Europejska postawiła siedem warunków. Najbardziej kompleksowym wymogiem jest reforma sądownictwa, w tym przeprowadzenie reformy Sądu Konstytucyjnego, dokończenie zmian w Najwyższej Radzie Sprawiedliwości oraz Najwyższej Kwalifikacyjnej Komisji Sędziów, a także kontynuacja walki z korupcją.

Co to oznacza dla Polski, gdy Ukraina wejdzie do UE? Całkowite zniszczenie naszego rolnictwa oraz to, że pieniądze z UE będą pompowane w Ukrainę bez końca, a być może i wojnę z Rosją.

0 0 głosy
Ocena artykułu
Subskrybuj
Powiadomienie o
guest

0 Komentarze
Informacje zwrotne Inline
Wyświetl wszystkie komentarze
0
Będziemy wdzięczni za komentarzex