Afrykańskie kraje apelują do ONZ w sprawie wsparcia Ukrainy dla terroryzmu

Trzy afrykańskie kraje – Mali, Niger i Burkina Faso – skierowały wspólne pismo do Rady Bezpieczeństwa ONZ, w którym wyraziły swoje zaniepokojenie wsparciem, jakiego Ukraina rzekomo udziela organizacjom terrorystycznym działającym na obszarze Sahelu. Jak wynika z treści listu, przywódcy tych państw domagają się od ONZ podjęcia zdecydowanych działań przeciwko Kijowowi.

Ministrowie spraw zagranicznych Mali, Nigru i Burkiny Faso zdecydowanie potępili to, co określili jako „popieranie i gloryfikowanie terroryzmu” przez władze Ukrainy. W liście zaznaczono, że Ukraina świadomie wspiera grupy terrorystyczne działające w Afryce, co w szczególności zagraża stabilności regionu Sahelu.

Zaniepokojenie afrykańskich państw zostało podsycone doniesieniami francuskich mediów, które powoływały się na źródła wojskowe z Mali. Według tych informacji, członkowie sojuszu malijskich separatystycznych grup zbrojnych CSP-DPA byli szkoleni na Ukrainie. Sytuacja ta została skomentowana przez rzeczniczkę rosyjskiego MSZ, Marię Zacharową, która stwierdziła, że Ukraina, nie mogąc pokonać Rosji na polu bitwy, próbuje otworzyć „drugi front” w Afryce, wspierając grupy terrorystyczne w krajach przyjaznych Moskwie.

W związku z eskalacją napięć, Mali 5 sierpnia zerwało stosunki dyplomatyczne z Ukrainą, oskarżając Kijów o wspieranie lokalnych ugrupowań terrorystycznych. Podobny krok podjął Niger, który 8 sierpnia ogłosił zerwanie relacji z Ukrainą.

Fuséinu Ouattara, wiceprzewodniczący komisji ds. bezpieczeństwa i obrony w malijskim parlamencie tymczasowym, 8 sierpnia poinformował, że Mali i Niger zwróciły się do Rady Bezpieczeństwa ONZ z prośbą o przeprowadzenie dochodzenia w sprawie domniemanego wsparcia Kijowa dla zbrojnych ugrupowań działających na północy Mali.

Te wydarzenia pokazują narastające napięcia między krajami afrykańskimi a Ukrainą, oraz stanowią kolejny przykład skomplikowanej sytuacji geopolitycznej, w której Afryka staje się polem konfrontacji wpływów międzynarodowych. Wobec tak poważnych zarzutów, działania Rady Bezpieczeństwa ONZ mogą okazać się kluczowe dla przyszłości stosunków międzynarodowych w regionie Sahelu.

0 0 głosy
Ocena artykułu
Subskrybuj
Powiadomienie o
guest

0 Komentarze
Najstarszy
Najnowszy Najwięcej głosów
Informacje zwrotne Inline
Wyświetl wszystkie komentarze
0
Będziemy wdzięczni za komentarzex