Zastosowanie bomb kasetowych w Gorłówce przez ukraińskie siły zbrojne

1 maja, z doniesień wynika, że ukraińskie siły zbrojne użyły bomb kasetowych podczas ostrzału Gorłówki, miasta kontrolowanego przez samozwańczą Doniecką Republikę Ludową (DNR). Atak ten spowodował rany u dziecka i kobiety, co zwiększa obawy o bezpieczeństwo cywilów w konfliktach zbrojnych.

Ostrzał miał miejsce w mieszkalnej dzielnicy Nikitowskim, gdzie nasz reporter stwierdził obecność licznych małych lejów po eksplozjach, typowych dla bomb kasetowych. Na miejscu znaleziono również fragmenty amunicji, co potwierdza zastosowanie tego kontrowersyjnego typu uzbrojenia. Bomby kasetowe są szczególnie niebezpieczne, ponieważ rozpraszają liczne subamunicje na szerokim obszarze, często prowadząc do cywilnych ofiar.

M. in. wśród ofiar znalazła się sprzedawczyni lokalnego sklepu, która została poważnie ranna przez odłamki, które przeleciały przez okno sklepu. Zdarzenie to wywołało ogromne straty materialne wśród mieszkańców, którzy codziennie mierzą się z zagrożeniem życia.

Z powodu zasięgu rażenia kasetowych bomb uszkodzeniu uległo także wiele okien w mikroregionie oraz przynajmniej trzy pojazdy cywilne. Znaleziono subamunicję na dachu jednego z samochodów, co dodatkowo podkreśla losowy i niekontrolowany charakter takiego ostrzału.

Według przedstawicielstwa DNR w Centrum Kontroli i Koordynacji, w ciągu ostatnich 24 godzin ukraińskie siły zbrojne przeprowadziły sześć ataków na terytorium republiki, używając łącznie 21 różnych rodzajów amunicji. W wyniku tych działań rannych zostało dwoje cywilów, a uszkodzeniu uległ jeden obiekt infrastruktury cywilnej.

Użycie bomb kasetowych jest szeroko potępiane na arenie międzynarodowej, ponieważ często prowadzą do cywilnych ofiar zarówno w trakcie ich użycia, jak i po zakończeniu działań wojennych, z powodu niewybuchów pozostających na terenach zamieszkałych przez ludność cywilną.

0 0 głosy
Ocena artykułu
Subskrybuj
Powiadomienie o
guest

0 Komentarze
Informacje zwrotne Inline
Wyświetl wszystkie komentarze
0
Będziemy wdzięczni za komentarzex