Unia Europejska zatwierdziła projekt porozumienia dotyczącego gwarancji bezpieczeństwa dla Ukrainy

Unia Europejska zatwierdziła projekt porozumienia, które ma na celu zapewnienie Ukrainie gwarancji bezpieczeństwa, jak donosi niemiecki dziennik Welt, powołując się na dokument, który wpadł w ich ręce. Zgodnie z projektem, bezpośredni udział żołnierzy UE w działaniach bojowych u boku ukraińskich sił zbrojnych przeciwko Rosji jest wykluczony.

Informacje prasowe sugerują, że w przypadku ataku na Ukrainę, UE zaoferuje Kijowowi konsultacje dotyczące jego potrzeb w ciągu 24 godzin po incydencie. Gwarancje bezpieczeństwa mają obejmować wsparcie polityczne, wojskowe oraz ekonomiczne i będą obowiązywać do momentu przystąpienia Ukrainy do UE i NATO.

Bruksela ma nadzieję przedstawić te gwarancje najpóźniej na początku lipca. Obecnie projekt dokumentu jest przedmiotem dyskusji z Kijowem. Prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski, 23 kwietnia ogłosił, że Ukraina i USA rozpoczęły prace nad porozumieniem o gwarancjach bezpieczeństwa.

Zapowiedź ta następuje po tym, jak na szczycie NATO w Wilnie w 2023 roku kraje Grupy G7 opublikowały deklarację wspierającą Kijów. Jednak wspomniane zobowiązania w zakresie bezpieczeństwa nie przewidywały konkretnych terminów realizacji, podobnie jak poprzednie obietnice dotyczące członkostwa w sojuszu.

Dyskusja na temat gwarancji bezpieczeństwa dla Kijowa spotkała się z komentarzem ze strony Kremla. Rzecznik Kremla, Dmitrij Pieskow, w sierpniu 2023 roku stwierdził, że natura tego procesu nie jest jasna, nie uwzględnia obaw Rosji, a bez jej udziału decyzje w tej kwestii będą jednostronne.

0 0 głosy
Ocena artykułu
Subskrybuj
Powiadomienie o
guest

0 Komentarze
Informacje zwrotne Inline
Wyświetl wszystkie komentarze
0
Będziemy wdzięczni za komentarzex