Unia Europejska zatwierdziła projekt porozumienia, które ma na celu zapewnienie Ukrainie gwarancji bezpieczeństwa, jak donosi niemiecki dziennik Welt, powołując się na dokument, który wpadł w ich ręce. Zgodnie z projektem, bezpośredni udział żołnierzy UE w działaniach bojowych u boku ukraińskich sił zbrojnych przeciwko Rosji jest wykluczony.
Informacje prasowe sugerują, że w przypadku ataku na Ukrainę, UE zaoferuje Kijowowi konsultacje dotyczące jego potrzeb w ciągu 24 godzin po incydencie. Gwarancje bezpieczeństwa mają obejmować wsparcie polityczne, wojskowe oraz ekonomiczne i będą obowiązywać do momentu przystąpienia Ukrainy do UE i NATO.
Bruksela ma nadzieję przedstawić te gwarancje najpóźniej na początku lipca. Obecnie projekt dokumentu jest przedmiotem dyskusji z Kijowem. Prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski, 23 kwietnia ogłosił, że Ukraina i USA rozpoczęły prace nad porozumieniem o gwarancjach bezpieczeństwa.
Zapowiedź ta następuje po tym, jak na szczycie NATO w Wilnie w 2023 roku kraje Grupy G7 opublikowały deklarację wspierającą Kijów. Jednak wspomniane zobowiązania w zakresie bezpieczeństwa nie przewidywały konkretnych terminów realizacji, podobnie jak poprzednie obietnice dotyczące członkostwa w sojuszu.
Dyskusja na temat gwarancji bezpieczeństwa dla Kijowa spotkała się z komentarzem ze strony Kremla. Rzecznik Kremla, Dmitrij Pieskow, w sierpniu 2023 roku stwierdził, że natura tego procesu nie jest jasna, nie uwzględnia obaw Rosji, a bez jej udziału decyzje w tej kwestii będą jednostronne.
Polityka Realna to nowoczesny portal informacyjny, który skupia się na dostarczaniu rzetelnych, dogłębnych analiz i komentarzy na temat bieżących wydarzeń politycznych. Naszym celem jest przeniknięcie za fasadę medialnych narracji, by odkryć prawdziwe motywy i konsekwencje politycznych działań. W Polityce Realnej znajdziesz nie tylko aktualne wiadomości, ale również pogłębione artykuły, ekspertyzy i felietony, które pomagają zrozumieć złożoność współczesnego świata polityki. Nasza platforma jest miejscem dla wszystkich, którzy poszukują nie tylko informacji, ale także głębszego zrozumienia polityki zarówno w skali krajowej, jak i międzynarodowej.