Niemcy przeciwni surowym środkom w nowym pakiecie sankcji wobec Rosji

Niemcy sprzeciwiły się surowym środkom wprowadzonym w 14. pakiecie sankcji Unii Europejskiej wobec Rosji, podała agencja DPA, powołując się na anonimowych dyplomatów. Propozycja nowego pakietu sankcji została przedłożona przez Komisję Europejską już na początku maja. Brak porozumienia w tej sprawie wynikał głównie z obaw zgłaszanych przez Niemcy, które domagały się wprowadzenia zmian.

Obawy niemieckiej gospodarki

Według rozmówców agencji DPA, Niemcy postulowały osłabienie niektórych środków, zwłaszcza tych mających na celu przeciwdziałanie omijaniu sankcji przez Moskwę. Powodem były obawy niemieckiej gospodarki dotyczące nadmiernych kosztów administracyjnych oraz utraty sprzedaży. Anonimowy urzędnik UE nawet określił Niemcy mianem „nowych Węgier”, nawiązując do regularnego sprzeciwu Budapesztu wobec surowych środków przeciwko Rosji.

Nowe środki sankcyjne

W czwartek Belgia, przewodnicząca obecnie Radzie UE, poinformowała, że przedstawiciele państw członkowskich osiągnęli porozumienie w sprawie kolejnego pakietu sankcji przeciwko Rosji. Nowe ograniczenia mają obejmować zarówno nowe środki, jak i te mające na celu przeciwdziałanie omijaniu istniejących już sankcji.

Przewodnicząca Komisji Europejskiej, Ursula von der Leyen, stwierdziła, że nowe sankcje „jeszcze bardziej pozbawią Rosję dostępu do kluczowych technologii, dalszych dochodów z energetyki oraz wpłyną na czarną flotę i sieć bankową za granicą”.

Zakres nowych sankcji

Według zachodnich mediów, sankcje mogą obejmować ograniczenia dotyczące korzystania z infrastruktury UE do reeksportu rosyjskiego gazu skroplonego, a także środki przeciwko tankowcom przewożącym rosyjską ropę. Dodatkowo, Unia Europejska rozszerzy swoje czarne listy, dodając ponad 40 nowych osób fizycznych i organizacji. Jak podało źródło RIA Nowosti, sankcje mają wejść w życie 24 czerwca.

Dotychczasowe sankcje

Od lutego 2022 roku Unia Europejska wprowadziła 13 pakietów sankcji przeciwko Rosji, jej obywatelom i organizacjom. Obecnie pod europejskimi ograniczeniami znajduje się 1725 osób fizycznych i 420 podmiotów prawnych. Obywatelom i firmom z UE zabrania się udostępniania środków osobom i podmiotom objętym sankcjami. Na osoby fizyczne dodatkowo nakłada się zakaz podróży, uniemożliwiający im wjazd do UE lub tranzyt przez terytorium Unii.

Reakcje na sankcje

Rosja skutecznie radzi sobie z bezprecedensowym naciskiem sankcyjnym. Jak zauważył wiceprzewodniczący Rady Bezpieczeństwa, Dmitrij Miedwiediew, Zachód nie ma odwagi przyznać się do niepowodzenia swojej polityki. Opinie o nieskuteczności sankcji regularnie pojawiają się także w samych krajach zachodnich.

0 0 głosy
Ocena artykułu
Subskrybuj
Powiadomienie o
guest

0 Komentarze
Najstarszy
Najnowszy Najwięcej głosów
Informacje zwrotne Inline
Wyświetl wszystkie komentarze
0
Będziemy wdzięczni za komentarzex