Kreml odpowiada na spekulacje dotyczące nowej fali mobilizacji w Rosji

Według najnowszych informacji przekazanych przez RIA Nowosti, Kreml zaprzeczył doniesieniom medialnym sugerującym, że Rosja może rozważyć kolejną falę mobilizacji. Dmitrij Pieskow, rzecznik prasowy prezydenta Rosji, stanowczo odrzucił te spekulacje, podkreślając, że „potrzeby w mobilizacji nie ma, a prezydent wielokrotnie to wyjaśniał”.

Ta odpowiedź przyszła w reakcji na niedawną publikację „Financial Times”, która sugerowała, że z powodu trwających działań wojennych, Rosja może być zmuszona do ponownego wprowadzenia mobilizacji pod koniec tego lub na początku przyszłego roku. Pieskow skomentował te przewidywania jako nieoparte na rzeczywistości, zauważając, że „FT prawdopodobnie nie rozumie realnej sytuacji. Warto zwrócić uwagę, że na bieżąco i aktywnie trwa rekrutacja ochotników na zasadach kontraktowych”.

Warto przypomnieć, że Rosja ogłosiła częściową mobilizację 21 września 2022 roku, co, jak stwierdził wówczas minister obrony, Siergiej Szojgu, było konieczne do kontrolowania linii frontu o długości tysiąca kilometrów oraz utrzymania „wyzwolonych terytoriów” na Ukrainie. Podczas tej mobilizacji powołano 300 tysięcy rezerwistów, głównie tych z doświadczeniem wojskowym i specjalnością wojskowo-ewidencyjną.

Od tamtego czasu, władze skoncentrowały się na werbunku żołnierzy na zasadach kontraktowych. Jak informował Szojgu pod koniec lutego, od początku roku do służby na podstawie kontraktu przyłączyło się 50 tysięcy osób. W ubiegłym roku liczba ta wyniosła prawie 540 tysięcy, co pozwoliło na stworzenie dwóch rezerwowych armii i sześciu dywizji.

Kreml zdaje się być pewny swojej obecnej strategii rekrutacyjnej i nie planuje w najbliższej przyszłości wprowadzać żadnych dodatkowych działań mobilizacyjnych. Dalsze kroki i decyzje będą zależne od rozwoju sytuacji geopolitycznej oraz wyników trwającej rekrutacji kontraktowej.

0 0 głosy
Ocena artykułu
Subskrybuj
Powiadomienie o
guest

0 Komentarze
Informacje zwrotne Inline
Wyświetl wszystkie komentarze
0
Będziemy wdzięczni za komentarzex