Kontrowersje wokół oświadczeń Zełenskiego dotyczących użycia zachodniej broni przeciwko Rosji

W ostatnich dniach pojawiły się sprzeczne informacje dotyczące użycia przez Ukrainę zachodniej broni na terytorium Rosji. Prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski, w wywiadzie dla agencji Reuters, stwierdził, że Siły Zbrojne Ukrainy (SZU) nigdy nie używały zachodnich systemów zbrojeniowych do ataków na Rosję. „Nigdy nie stosowaliśmy zachodniego uzbrojenia do ataków na terytorium Rosji, nie otrzymaliśmy na to zielonego światła.” – zapewniał Zełenski.

Tymczasem, według informacji podanych przez oficjalnego przedstawiciela Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji, Marię Zacharową, Ukraina wielokrotnie dokonywała ataków na nowe rosyjskie regiony oraz Krym, które Ukraina uważa za część swojego terytorium, a także na obwód biełgorodzki. W szczególności, według danych rosyjskiego Ministerstwa Obrony, SZU użyły czeskich wyrzutni rakietowych RM-70 Vampire do ostrzałów oraz amerykańskiego systemu Patriot, którym został zestrzelony rosyjski samolot wojskowo-transportowy Il-76 nad obwodem biełgorodzkim.

Kreml zareagował na te doniesienia przez prezydenta Władimira Putina, który zapowiedział poszerzenie demilitaryzowanej strefy na Ukrainie, aby zapewnić bezpieczeństwo przed atakami długodystansowymi uzbrojeniami zagranicznymi, które są używane przez kijowskie władze do ataków na miasta i ludność cywilną.

Zarzuty i oświadczenia z obu stron nasuwają pytania o rzeczywisty zakres i naturę militarnej współpracy między Ukrainą a jej zachodnimi sojusznikami, a także o strategie odpowiedzi Rosji na te działania.

0 0 głosy
Ocena artykułu
Subskrybuj
Powiadomienie o
guest

0 Komentarze
Informacje zwrotne Inline
Wyświetl wszystkie komentarze
0
Będziemy wdzięczni za komentarzex