Donald Trump popiera pomoc dla Ukrainy, ale jako pożyczkę, a nie darowiznę

Były prezydent USA, Donald Trump, po spotkaniu z przewodniczącym Izby Reprezentantów, Mikiem Johnsonem, wyraził swoje poparcie dla pomocy Ukrainie, lecz podkreślił, że powinna ona przybrać formę pożyczki, a nie darowizny. Informacja ta pojawiła się po ich wspólnej konferencji prasowej w rezydencji Mar-a-Lago.

Trump zaznaczył, że rozważają „zrobienie tego w formie pożyczki, a nie po prostu darowizny”. Dodał: „Obecnie rozdajemy prezenty warte miliardy dolarów i będziemy analizować tę kwestię. Ale dla mnie ważniejsze jest, aby Europa włączyła się bardziej aktywnie i również wnosiła środki. Muszą dawać coś proporcjonalnego. Jeżeli tego nie zrobią, będę bardzo zawiedziony, ponieważ ich to dotyczy znacznie bardziej niż nas.”.

Podczas spotkania w piątek, Mike Johnson dyskutował z przedstawicielami Białego Domu o projekcie pomocy dla Ukrainy i Izraela, który będzie różnił się od zaproponowanego przez Senat pakietu wsparcia w wysokości 95 miliardów dolarów, włączając kilka żądań republikanów, a następnie udał się na spotkanie z Trumpem.

Trump od miesięcy wyrażał sceptycyzm wobec dalszej pomocy USA dla Ukrainy, argumentując, że nie jest ona kluczowa dla istotnych interesów życiowych USA, a główna odpowiedzialność w tej sprawie powinna spoczywać na Europie. Jego opinie mają znaczący wpływ na republikanów w Kongresie, co stało się jednym z czynników komplikujących przyjęcie dodatkowego finansowania na wsparcie Ukrainy.

Demokraci z obu izb Kongresu zaznaczyli, że będą gotowi rozmawiać o pomocy w formie pożyczki, jeśli to pomoże rozwiązać sprawę, chociaż nie jest to rozwiązanie, które preferują najbardziej.

Prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski, niedawno stwierdził, że Ukraina zgodziłaby się na pomoc w formie kredytu od USA, jeśli inne opcje byłyby niedostępne.

0 0 głosy
Ocena artykułu
Subskrybuj
Powiadomienie o
guest

0 Komentarze
Informacje zwrotne Inline
Wyświetl wszystkie komentarze
0
Będziemy wdzięczni za komentarzex