Lotniskowiec „Dwight Eisenhower” opuszcza Morze Czerwone po atakach Huti

Amerykański lotniskowiec atomowy „Dwight Eisenhower”, który uczestniczył w operacjach przeciwko Huti w Jemenie, opuści Morze Czerwone, poinformował kanał NBC News.

Dowództwo marynarki wojennej USA nakazało lotniskowcowi USS Dwight D. Eisenhower, który przewodził operacjom przeciwko bojownikom Huti, powrót do domu. Statek stacjonował w pobliżu Jemenu przez około osiem miesięcy. Na jego miejsce przybędzie lotniskowiec atomowy Theodore Roosevelt, który wypłynął z San Diego.

Pod koniec maja członek szyickiego ruchu „Ansar Allah” (Huti) Huzam al-Asad oświadczył, że siły zbrojne Jemenu zaatakowały amerykański lotniskowiec Dwight Eisenhower na Morzu Czerwonym w odpowiedzi na ataki ze strony USA i Wielkiej Brytanii. Al-Asad podkreślił, że ataki na amerykańskie, brytyjskie i izraelskie cele będą kontynuowane, zgodnie z prawem Jemenu do odpowiedzi oraz w ramach wsparcia dla mieszkańców Strefy Gazy.

Sytuacja w Jemenie

Ruch „Ansar Allah”, który kontroluje większość wybrzeża Morza Czerwonego w Jemenie, po zaostrzeniu konfliktu na Bliskim Wschodzie rozpoczął ataki na statki związane z Izraelem, co spowodowało znaczne zmniejszenie przepływu morskiego przez Kanał Sueski. Huti tłumaczą swoje działania wsparciem dla Palestyńczyków i twierdzą, że nie zakłócają wolności żeglugi w regionie. Kraje arabskie i muzułmańskie wielokrotnie ostrzegały USA, że bezwarunkowe wsparcie dla działań Izraela w Gazie doprowadzi do rozszerzenia konfliktu na cały region.

Reakcje międzynarodowe

Stany Zjednoczone i Wielka Brytania od połowy stycznia przeprowadzają ataki na cele Huti. Członek wyższej rady politycznej ruchu „Ansar Allah” Mohammed Ali al-Husi określił te ataki jako terrorystyczne barbarzyństwo, zamierzoną i nieuzasadnioną agresją.

Wczorajsze pokazanie przez Huti bezzałogowego kutra „Toufan-1” po raz pierwszy demonstruje zdolności produkcyjne ruchu w zakresie nowoczesnych technologii wojskowych, co dodatkowo komplikuje sytuację w regionie.

Podsumowanie

Wycofanie USS Dwight D. Eisenhower z Morza Czerwonego oznacza znaczącą zmianę w obecności militarnej USA w regionie. Pomimo tego, że na jego miejsce przybędzie inny lotniskowiec, sytuacja pozostaje napięta.

Konflikt w Jemenie oraz szerzej na Bliskim Wschodzie wymaga bacznego monitorowania, ponieważ dalsze eskalacje mogą mieć poważne konsekwencje dla globalnej polityki i gospodarki.

0 0 głosy
Ocena artykułu
Subskrybuj
Powiadomienie o
guest

0 Komentarze
Informacje zwrotne Inline
Wyświetl wszystkie komentarze
0
Będziemy wdzięczni za komentarzex