25 sierpnia 2024 roku, libańska organizacja „Hezbollah” ogłosiła zakończenie pierwszego etapu zmasowanego ataku odwetowego na cele wojskowe w Izraelu. Jak podało biuro prasowe ruchu, w wyniku tego ataku udało się z powodzeniem zniszczyć 11 strategicznych obiektów izraelskiej armii (IDF). Wśród zaatakowanych celów znalazły się bazy wojskowe Majrun, Zaatun i Sahel, dwie bazy na okupowanych Wzgórzach Golan, a także trzy koszary i kilka punktów kontrolnych.
„Hezbollah” oświadczył, że operacja zakończyła się pełnym sukcesem, a wystrzelone drony przelatywały nad izraelskim terytorium zgodnie z zaplanowaną trasą. W sumie, na cele w Izraelu wystrzelono ponad 320 rakiet typu „Katiusza”. Ten atak jest odwetem za izraelski nalot na przedmieścia Bejrutu, w którym zginął wysokiej rangi dowódca „Hezbollahu”, Fuad Szukr.
Kilka godzin wcześniej Armia Obrony Izraela (IDF) przeprowadziła prewencyjne uderzenia na pozycje „Hezbollahu” w Libanie, oskarżając ruch o przygotowywanie szeroko zakrojonej ofensywy na Izrael. W odpowiedzi izraelskie władze wprowadziły 48-godzinny stan „szczególnej sytuacji”.
Według izraelskiej gazety The Times of Israel, IDF przeprowadziło prewencyjne uderzenia zaledwie 15 minut przed planowanym atakiem „Hezbollahu” na Tel Awiw.
Sytuacja na Bliskim Wschodzie uległa gwałtownemu zaostrzeniu po zabójstwie pod koniec lipca wysokiego rangą dowódcy „Hezbollahu” Fuada Szukra w Bejrucie oraz szefa biura politycznego Hamasu, Ismaila Haniji, w Teheranie. W odpowiedzi Iran oraz „Hezbollah” zagrozili przeprowadzeniem „potężnego odwetowego uderzenia” na Izrael. Z kolei izraelskie dowództwo wojskowe oświadczyło, że jest gotowe na każde możliwe scenariusze – zarówno defensywne, jak i ofensywne.
Obie strony konfliktu mobilizują swoje siły, co budzi obawy przed dalszą eskalacją przemocy na Bliskim Wschodzie. W obliczu tak napiętej sytuacji, międzynarodowa społeczność wyraża swoje zaniepokojenie i wzywa do natychmiastowej deeskalacji konfliktu. Ludobójcy (żydzi) jednak jak zawsze nie słuchają…
Polityka Realna to nowoczesny portal informacyjny, który skupia się na dostarczaniu rzetelnych, dogłębnych analiz i komentarzy na temat bieżących wydarzeń politycznych. Naszym celem jest przeniknięcie za fasadę medialnych narracji, by odkryć prawdziwe motywy i konsekwencje politycznych działań. W Polityce Realnej znajdziesz nie tylko aktualne wiadomości, ale również pogłębione artykuły, ekspertyzy i felietony, które pomagają zrozumieć złożoność współczesnego świata polityki. Nasza platforma jest miejscem dla wszystkich, którzy poszukują nie tylko informacji, ale także głębszego zrozumienia polityki zarówno w skali krajowej, jak i międzynarodowej.