Skandal w „Pałacu Kamieniec”: Dyrektor i Personel Oskarżeni o Przemoc Wobec Dzieci

11 osób, w tym dyrektor Zespołu Szkół Specjalnych, wychowawcy oraz personel medyczny, stanie przed sądem oskarżeni o fizyczne i psychiczne znęcanie się nad dziećmi w Ośrodku Leczniczo-Rehabilitacyjnym „Pałac Kamieniec” w Kamieńcu, województwo śląskie. Prokuratura Okręgowa w Gliwicach, która skierowała akt oskarżenia, opisuje przestępstwa mające miejsce w latach 2021-2022, gdy placówką zarządzało inne kierownictwo.

Przemoc Fizyczna i Psychiczna

Wśród oskarżonych są dyrektor, nauczyciele oraz personel medyczny. Zarzuca im się znęcanie psychiczne i fizyczne nad osobami niepełnosprawnymi ze względu na stan zdrowia. W szczególności oskarżeni mieli szarpać dzieci, wykręcać im ręce, popychać, przewracać, uderzać w twarz, wyzywać używając wulgarnych słów oraz zamykać się z nimi w pomieszczeniach pozbawionych monitoringu.

System Kar

Śledztwo rozpoczęto w lipcu 2021 roku po zawiadomieniu Ministerstwa Zdrowia. W pismach zgłaszano przypadki przemocy werbalnej, psychicznej i fizycznej wobec małoletnich pacjentów. Dzieci skarżyły się na wykręcanie rąk, przeklinanie, wyzywanie oraz karanie zakazem wychodzenia na podwórko czy nieotrzymaniem posiłku. Często interweniowała tam policja i pogotowie ratunkowe.

Zakaz Wykonywania Zawodu

Wobec oskarżonych zastosowano środek zapobiegawczy w postaci zakazu wykonywania zawodu nauczyciela, wychowawcy, pielęgniarki i ratownika medycznego. Dodatkowo, w odrębnym postępowaniu skierowano do sądu wnioski o warunkowe umorzenie postępowania karnego wobec siedmiu osób, a wobec lekarza psychiatry przesłano odrębny akt oskarżenia. Lekarzowi zarzuca się zmuszanie dzieci do posłuszeństwa oraz narażenie pacjentów na niebezpieczeństwo utraty życia przez zalecanie leków w nadmiernych dawkach bez monitorowania stanu zdrowia.

Dalsze Śledztwa

Nie jest to jedyne śledztwo dotyczące placówki w Kamieńcu. Rok temu wpłynęło zawiadomienie o podejrzeniu przestępstw przez innych pracowników po zmianach kadrowych w maju 2023 roku. Śledczy badają także przypadki ucieczek podopiecznych z placówki.

Profil Pacjentów

Do ośrodka w Kamieńcu trafiają dzieci z różnymi rozpoznaniami, takimi jak choroby psychiczne, upośledzenie umysłowe i zaburzenia rozwojowe. Wielu z nich to małoletni z domów dziecka lub rodzin zastępczych, których rodzice są pozbawieni lub ograniczeni we władzy rodzicielskiej. Dla wielu pacjentów ośrodek pełni funkcję domu, gdzie przebywają przez wiele lat, czasem aż do osiągnięcia pełnoletności.

Skandal w „Pałacu Kamieniec” to bolesne przypomnienie o potrzebie stałego monitorowania i kontroli placówek opiekuńczych, aby zapewnić bezpieczeństwo i godność najbardziej bezbronnych członków społeczeństwa.

0 0 głosy
Ocena artykułu
Subskrybuj
Powiadomienie o
guest

0 Komentarze
Informacje zwrotne Inline
Wyświetl wszystkie komentarze
0
Będziemy wdzięczni za komentarzex