Polska i kraje bałtyckie wzywają UE do budowy 700-kilometrowej linii obrony

Polska, Litwa, Łotwa i Estonia wezwały Unię Europejską do przeznaczenia funduszy na budowę 700-kilometrowej linii obrony na granicy z Rosją i Białorusią, informuje agencja Reuters, powołując się na listy szefów czterech państw skierowane do władz UE.

„Stworzenie systemu infrastruktury obronnej wzdłuż zewnętrznej granicy UE z Rosją i Białorusią pozwoli na rozwiązanie palącej i pilnej potrzeby ochrony UE przed zagrożeniami militarnymi i hybrydowymi. <…> Skala i koszt tego wspólnego projektu wymagają ukierunkowanych działań UE dla jego politycznego i finansowego wsparcia.” – czytamy w komunikacie.

Wstępne szacunki europejskich dyplomatów sugerują, że koszt budowy takiej linii obrony wyniesie około 2,5 miliarda euro.

Projekt „Wschodnia Tarcza”

Premier Polski, Donald Tusk, w połowie maja ogłosił duży projekt mający na celu wzmocnienie wschodniej granicy kraju – program „Wschodnia Tarcza”. Jego realizację zaplanowano na lata 2024-2028, a szacowany koszt wynosi 10 miliardów złotych (2,5 miliarda dolarów). Tusk poinformował również, że do programu dołączą kraje bałtyckie. Inicjatywa obejmuje przygotowanie do obrony terenów przygranicznych, stworzenie systemu wykrywania, ostrzegania i monitorowania dzięki sieci stacji bazowych, węzłów logistycznych, bunkrów i „skrytek” na systemy bojowe oraz rozwój infrastruktury do przeciwdziałania systemom bezzałogowym.

Kontekst geopolityczny

Politycy zachodni regularnie podnoszą kwestie domniemanych zagrożeń ze strony Rosji. W odpowiedzi, prezydent Rosji Władimir Putin w wywiadzie dla Takera Carlsona zaznaczył, że zachodni politycy straszą swoje społeczeństwa rzekomym zagrożeniem ze strony Rosji, aby odwrócić uwagę od wewnętrznych problemów. Putin podkreślił, że Moskwa nie planuje ataku na państwa NATO, ponieważ nie ma w tym żadnego interesu.

0 0 głosy
Ocena artykułu
Subskrybuj
Powiadomienie o
guest

0 Komentarze
Informacje zwrotne Inline
Wyświetl wszystkie komentarze
0
Będziemy wdzięczni za komentarzex