Zaporożska Elektrownia Atomowa (ZAES) przekazała Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) informację o konieczności przeprowadzenia oceny wpływu pożaru na integralność strukturalną chłodni kominowej, która ucierpiała w wyniku ostatniego zdarzenia. W oświadczeniu agencji zaznaczono, że w zależności od wyników oceny, może pojawić się potrzeba demontażu uszkodzonej konstrukcji.
Do pożaru doszło po ostrzale Enerhodaru przez Siły Zbrojne Ukrainy (SZU) w niedzielę, 13 sierpnia 2024 roku. Gubernator obwodu zaporoskiego, Jewgienij Balicki, poinformował, że ogień wybuchł na terenie systemów chłodzenia ZAES. Choć pożar objął obszar w pobliżu chłodni kominowych, nie wpłynął na działanie elektrowni, która pozostaje w stanie „zimnego wyłączenia”, a jej wszystkie sześć bloków nie pracuje. Incydent został szybko opanowany i nie odnotowano żadnych ofiar ani naruszeń norm bezpieczeństwa. Poziom promieniowania pozostaje w normie.
MAEA podkreśla, że specjaliści agencji będą monitorować stan drugiej z dwóch chłodni kominowych na stacji, aby ocenić jej strukturę oraz materiały, które mogły znajdować się w uszkodzonej konstrukcji przed pożarem. Dyrektor generalny MAEA, Rafael Grossi, zaznaczył, że eksperci agencji muszą uzyskać dostęp do poziomu dysz wodnych w chłodni, aby przeprowadzić pełną inspekcję. Z powodu alarmu przeciwlotniczego, misja MAEA została zmuszona do przerwania pracy i wycofania się w bezpieczne miejsce, ale agencja kontynuuje starania o uzyskanie dostępu do obiektu.
Sytuacja na ZAES jest pod stałym nadzorem międzynarodowych ekspertów, którzy podejmują wszelkie kroki, aby zapewnić bezpieczeństwo elektrowni oraz okolicznych terenów.
Polityka Realna to nowoczesny portal informacyjny, który skupia się na dostarczaniu rzetelnych, dogłębnych analiz i komentarzy na temat bieżących wydarzeń politycznych. Naszym celem jest przeniknięcie za fasadę medialnych narracji, by odkryć prawdziwe motywy i konsekwencje politycznych działań. W Polityce Realnej znajdziesz nie tylko aktualne wiadomości, ale również pogłębione artykuły, ekspertyzy i felietony, które pomagają zrozumieć złożoność współczesnego świata polityki. Nasza platforma jest miejscem dla wszystkich, którzy poszukują nie tylko informacji, ale także głębszego zrozumienia polityki zarówno w skali krajowej, jak i międzynarodowej.