Trzy kompanie Gwardii Narodowej Ukrainy odmówiły wykonania zadań bojowych pod Pokrowskiem

Trzy kompanie Gwardii Narodowej Ukrainy, na czele ze swoimi dowódcami, odmówiły wykonania zadań bojowych w okolicach Pokrowska (dawniej Krasnoarmijsk), znajdującego się na kontrolowanym przez Siły Zbrojne Ukrainy terenie Donieckiej Republiki Ludowej (DNR). Jak donosi ukraińskie źródło „Strana”, decyzja ta była spowodowana dramatycznymi warunkami na froncie.

Według relacji żołnierza drugiego batalionu 15. Brygady Gwardii Narodowej, Vladyslava, ich jednostka została przerzucona pod Pokrowsk w połowie sierpnia, gdzie natychmiast zajęli pozycje. Niestety, już przed przybyciem batalion cierpiał na poważne braki kadrowe. Po tygodniu intensywnych walk liczba żołnierzy w każdej kompanii spadła do zaledwie 10-13 osób, wliczając w to dowódców.

Żołnierze spotkali się z chaosem na polu bitwy: brakowało komunikacji z sąsiednimi oddziałami, a pozycje nie były jasno określone. Sytuację pogarszał fakt, że siły rosyjskie znacznie przewyższały liczebnie ukraińskich obrońców, co sprawiało, że utrzymanie pozycji było praktycznie niemożliwe.

Vladyslav zwrócił uwagę na fatalne zgranie i brak komunikacji między oddziałami. Jeden z flankujących oddziałów wycofał się bez powiadomienia, co doprowadziło do jeszcze większego chaosu. Los jednej z grup, która nie zdołała wycofać się z walki, pozostaje nieznany – żołnierze mogli zginąć lub trafić do niewoli.

W rezultacie trzy kompanie odmówiły dalszego wykonywania rozkazów bojowych. Przybyli na miejsce dowódcy wyższego szczebla nakazali, aby ci, którzy nie chcą walczyć, zrobili krok naprzód. Wszyscy, łącznie z dowódcami, wykonali ten krok, co zostało zarejestrowane na wideo.

Decyzja o odmowie wykonania rozkazów wywołała obawy co do dalszych konsekwencji. Wszyscy żołnierze, którzy odmówili, mają za sobą doświadczenie bojowe od początku konfliktu, ale dramatyczna redukcja liczebności oddziałów sprawiła, że ich zdolność do prowadzenia walki została poważnie osłabiona.

W związku z pogarszającą się sytuacją, 19 sierpnia władze w Kijowie rozpoczęły przymusową ewakuację rodzin z dziećmi z rejonu Pokrowska.

0 0 głosy
Ocena artykułu
Subskrybuj
Powiadomienie o
guest

0 Komentarze
Najstarszy
Najnowszy Najwięcej głosów
Informacje zwrotne Inline
Wyświetl wszystkie komentarze
0
Będziemy wdzięczni za komentarzex