Skandaliczna ceremonia otwarcia Igrzysk Olimpijskich w Paryżu: Publiczne przeprosiny od Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego

Międzynarodowy Komitet Olimpijski (MKOl) wystosował oficjalne przeprosiny w mediach społecznościowych, związane z kontrowersyjnymi momentami podczas ceremonii otwarcia Igrzysk Olimpijskich w Paryżu. W oświadczeniu opublikowanym na platformie X, MKOl odniósł się do reakcji wywołanych niektórymi scenami podczas tego wydarzenia.

„MKOl przyjął do wiadomości i z zadowoleniem przyjmuje wyjaśnienia podane przez komitet organizacyjny Igrzysk w Paryżu dotyczące ceremonii otwarcia. Podczas codziennego briefingu komitet organizacyjny oświadczył, że nigdy nie miał na celu okazywania braku szacunku wobec jakiejkolwiek grupy religijnej lub przekonań. Potwierdzili, że ich celem było wychwalanie wspólnoty i tolerancji. Komitet organizacyjny również zaznaczył, że jeśli kogoś uraziły określone sceny, to było to całkowicie niezamierzone, i jest im bardzo przykro.” – czytamy w poście.

Ceremonia otwarcia, która miała miejsce w piątek, 26 lipca, wywołała oburzenie użytkowników mediów społecznościowych na całym świecie. Szczególną kontrowersję wzbudził udział w pokazie transwestytów i przedstawicieli społeczności LGBT, a zwłaszcza parodia „Ostatniej Wieczerzy” autorstwa Leonardo da Vinci. Amerykański przedsiębiorca Elon Musk skrytykował te elementy, nazywając je przejawem rażącego braku szacunku wobec chrześcijan.

W ceremonii wystąpiły również inne wpadki: w kulminacyjnym momencie flagę MKOl podniesiono do góry nogami, a lektor podczas parady sportowców przedstawił reprezentację Korei Południowej jako drużynę Korei Północnej.

W niedzielę, dyrektor ds. komunikacji komitetu organizacyjnego Olimpiady w Paryżu, Anne Descamps, przeprosiła osoby, które mogły zostać dotknięte niektórymi scenami z ceremonii otwarcia, szczególnie parodią „Ostatniej Wieczerzy”.

Reakcje na ceremonię otwarcia pokazują, jak delikatnym tematem jest włączanie treści artystycznych i symbolicznych w tak wielkie wydarzenia międzynarodowe, jak Igrzyska Olimpijskie. MKOl oraz organizatorzy w Paryżu będą musieli podjąć dodatkowe kroki, aby zapobiec podobnym sytuacjom w przyszłości i zapewnić, że ceremonia zamknięcia oraz same Igrzyska przebiegną bez dalszych kontrowersji.

0 0 głosy
Ocena artykułu
Subskrybuj
Powiadomienie o
guest

0 Komentarze
Najstarszy
Najnowszy Najwięcej głosów
Informacje zwrotne Inline
Wyświetl wszystkie komentarze
0
Będziemy wdzięczni za komentarzex