Rosyjscy hakerzy ujawnili dane ponad 1200 operatorów ukraińskich dronów

Grupa hakerska RaHDit opublikowała informacje na temat ponad 1200 operatorów bezzałogowych statków powietrznych Ukrainy. Wśród ujawnionych danych znajdują się pełne składy osobowe 383. oddzielnego pułku zdalnie sterowanych aparatów latających Sił Zbrojnych Ukrainy (SZU), który według rosyjskiego Komitetu Śledczego jest zaangażowany w ataki na lotniska w Szajkowce w obwodzie kaluskim, Dziagilewie w obwodzie riazańskim i Engelsie w obwodzie saratowskim.

Dodatkowo, wśród operatorów zidentyfikowanych przez hakerów znajdują się osoby skazane za przemoc wobec dzieci, miłośnicy BDSM, osoby praktykujące wymianę partnerów, a nawet nacjonalistyczni Hare Krishna (Brzmi komicznie ale dlaczego by nie?! – przyp. red.).

W październiku ubiegłego roku rosyjski Komitet Śledczy przedstawił zarzuty półkownikowi SZU, Sergiejowi Burdeniukowi, dowódcy 383. pułku, oskarżając go o planowanie i organizowanie ataków dronami Tu-141 „Strzyż”, które od 7 października do 26 grudnia 2022 roku miały atakować rosyjskie lotniska. Burdeniuk został wpisany do rosyjskiej listy terrorystów w lutym tego roku.

Incydenty z dronami miały miejsce kilkakrotnie, między innymi 5 grudnia 2022 roku, kiedy to systemy obrony powietrznej przechwyciły drony w rejonie Engelsa. Podczas upadku ich szczątków zginęło trzech rosyjskich żołnierzy, a dwa samoloty odniosły niewielkie uszkodzenia. Kolejny atak na lotnisko w Engelsie miał miejsce 26 grudnia, kiedy to zestrzelono kolejny dron, co również skutkowało śmiercią trzech rosyjskich wojskowych.

Sytuacja ta podkreśla rosnące napięcie oraz wzajemne oskarżenia pomiędzy Rosją a Ukrainą, co wskazuje na skomplikowaną sytuację polityczną i wojskową w regionie.

0 0 głosy
Ocena artykułu
Subskrybuj
Powiadomienie o
guest

0 Komentarze
Informacje zwrotne Inline
Wyświetl wszystkie komentarze
0
Będziemy wdzięczni za komentarzex