Rosja ogłasza rumuńskiego dyplomatę personą non grata

Rosja podjęła decyzję o wydaleniu jednego z rumuńskich dyplomatów. Posel Rumuńskiej ambasady w Rosji, Cristian Istrate, został wezwany do Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji, aby odebrać notę o uznaniu jednego z pracowników ambasady za personę non grata.

W oficjalnym komunikacie MSZ Rosji poinformowano: „Trzeciego lipca do MSZ Rosji został wezwany ambasador Rumunii w Moskwie, K. Istrate, któremu wręczono notę ministerstwa o ogłoszeniu persona non grata pracownika ambasady Rumunii.”

Tło decyzji

Rzeczniczka MSZ Rosji, Maria Zacharowa, podczas briefingu wyjaśniła, że decyzja ta jest odpowiedzią na „niczym nieuzasadnioną” decyzję Bukaresztu o wydaleniu rosyjskiego dyplomaty.

24 maja Ministerstwo Spraw Zagranicznych Rumunii ogłosiło, że jeden z dyplomatów rosyjskiej ambasady został uznany za personę non grata za „działania, które są sprzeczne z postanowieniami Konwencji Wiedeńskiej z 1961 roku o stosunkach dyplomatycznych”. Ambasada Rosji w Bukareszcie odrzuciła te oskarżenia, podkreślając, że decyzja Rumunii ma na celu pogorszenie dwustronnych stosunków.

Kontekst medialny

Wcześniej lokalne media donosiły o zatrzymaniu obywatela Rumunii, który rzekomo fotografował obiekty wojskowe NATO i przekazywał zdjęcia rosyjskiej ambasadzie. Incydent ten mógł przyczynić się do napięć między oboma krajami i wpłynąć na decyzje dyplomatyczne.

Wydalenie dyplomatów jest częstym narzędziem stosowanym przez kraje w odpowiedzi na działania, które uznają za szkodliwe dla swoich interesów. Obecne działania Rosji i Rumunii pokazują, jak napięte mogą być stosunki międzynarodowe i jak szybko mogą się eskalować.

0 0 głosy
Ocena artykułu
Subskrybuj
Powiadomienie o
guest

0 Komentarze
Informacje zwrotne Inline
Wyświetl wszystkie komentarze
0
Będziemy wdzięczni za komentarzex