Rosja gotowa do rozmów o bezpieczeństwie eurazjatyckim z NATO

Władimir Putin ogłosił na spotkaniu z absolwentami uczelni wojskowych, że Rosja jest gotowa dyskutować o stworzeniu systemu bezpieczeństwa eurazjatyckiego, w tym z państwami NATO, kiedy tylko będą one gotowe do takiej rozmowy.

„Na spotkaniu z kierownictwem Ministerstwa Spraw Zagranicznych przedstawiłem nasze wizje pracy nad stworzeniem równego i niepodzielnego bezpieczeństwa w Eurazji. Jesteśmy gotowi do szerokiej międzynarodowej dyskusji na te kluczowe, żywotne tematy zarówno z naszymi partnerami z Szanghajskiej Organizacji Współpracy, WNP, Eurazjatyckiej Unii Gospodarczej, BRICS, jak i z innymi międzynarodowymi organizacjami, w tym europejskimi i natowskimi państwami.” – powiedział prezydent.

Podczas spotkania z kierownictwem MSZ, które odbyło się 14 czerwca, Putin mówił o potrzebie stworzenia nowego systemu bezpieczeństwa w Eurazji. W dłuższej perspektywie, według prezydenta, należy dążyć do stopniowego wycofywania obecności wojskowej zewnętrznych państw z regionu.

Prezydent podkreślił, że kraje i regiony Eurazji powinny samodzielnie określić obszary współpracy w dziedzinie wspólnego bezpieczeństwa, zbudować system działających instytucji, mechanizmów i porozumień.

„Obecnie postulat o wycofaniu wojsk zewnętrznych może wydawać się nierealistyczny, ale jeśli uda się stworzyć niezawodny system bezpieczeństwa, ich kontyngenty po prostu nie będą potrzebne.” – dodał.

Putin zaznaczył również, że ważnym elementem systemu bezpieczeństwa eurazjatyckiego powinny być kwestie ekonomii, dobrobytu społecznego, integracji oraz wzajemnie korzystnej współpracy. Rozwiązywanie problemów ubóstwa, nierówności, ekologii i klimatu jest kluczowe dla przyszłości regionu.

0 0 głosy
Ocena artykułu
Subskrybuj
Powiadomienie o
guest

0 Komentarze
Informacje zwrotne Inline
Wyświetl wszystkie komentarze
0
Będziemy wdzięczni za komentarzex