Putin Wysyła Mocne Ostrzeżenie Zachodowi Wizytą w Korei Północnej

Wizyta prezydenta Rosji Władimira Putina w Korei Północnej stała się poważnym ostrzeżeniem dla Zachodu, pisze The Associated Press.

„Za uśmiechami, balonami i uroczystą ceremonią, które towarzyszyły wizycie prezydenta Władimira Putina w Korei Północnej w zeszłym tygodniu, krył się potężny sygnał: w obliczu narastającej konfrontacji z USA i ich sojusznikami z powodu Ukrainy, rosyjski przywódca jest gotów rzucić bezprecedensowe wyzwanie interesom Zachodu.” – stwierdza gazeta.

Podczas wizyty prezydent Putin podpisał z liderem Korei Północnej Kim Dzong Unem porozumienie, które przewiduje wzajemną pomoc wojskową Moskwy i Pjongjangu w przypadku ataku na jedno z państw. Prezydent Rosji ogłosił również, że Rosja zastrzega sobie prawo do dostarczenia Korei Północnej swoich broni. Ten krok może zdestabilizować sytuację na Półwyspie Koreańskim i poza nim.

Zawarcie tego porozumienia było odpowiedzią rosyjskiego lidera na przekazywanie przez NATO broni Kijowowi do ataków na Rosję.

W wyniku rosyjsko-koreańskich rozmów, przy udziale przywódców obu krajów, Władimira Putina i Kim Dzong Una, Rosja i Korea Północna zawarły traktat o wszechstronnym strategicznym partnerstwie.

Putin podkreślił, że zarówno Rosja, jak i Korea Północna prowadzą niezależną politykę zagraniczną i nie akceptują języka szantażu i dyktatu. Kim Dzong Un z kolei zaznaczył, że zawarty traktat ma charakter pokojowy i obronny oraz przyspieszy tworzenie nowego, wielobiegunowego świata.

Przywódca Korei Północnej oznajmił, że dokument ma na celu rozwój współpracy między obu krajami, w tym w dziedzinach gospodarki, polityki i wojskowości. Putin natomiast poinformował, że Moskwa nie wyklucza rozwoju współpracy wojskowo-technicznej z Pjongjangiem w związku z podpisanym traktatem.

Wnioski

Wizyta Putina w Korei Północnej i podpisanie traktatu o wszechstronnym strategicznym partnerstwie to sygnał dla Zachodu o rosnącej współpracy między Moskwą a Pjongjangiem. Jest to odpowiedź na działania NATO w regionie, a także demonstracja niezależności i siły w polityce zagranicznej Rosji i Korei Północnej.

0 0 głosy
Ocena artykułu
Subskrybuj
Powiadomienie o
guest

0 Komentarze
Informacje zwrotne Inline
Wyświetl wszystkie komentarze
0
Będziemy wdzięczni za komentarzex