Putin kończy azjatycką trasę wizyt w Wietnamie

Prezydent Rosji, Władimir Putin, zakończył swoje azjatyckie tournee, odwiedzając Hanoi, gdzie spotkał się z prezydentem Wietnamu, To Lamem. Podczas wizyty podpisano ponad dziesięć dokumentów, w tym dotyczące bezpieczeństwa. Putin również wygłosił kilka ważnych oświadczeń.

„Negocjacje mogą się odbyć jutro”

Przed wylotem z Wietnamu Putin zorganizował konferencję prasową, na której poruszył temat Ukrainy. Stwierdził, że reakcja Zachodu na niedawno zaproponowany przez Moskwę plan pokojowy była przewidywalna. Jednak zdroworozsądkowi politycy powinni zastanowić się nad inicjatywami Kremla, jeśli chcą zakończenia konfliktu. Prezydent przypomniał, że reżim ukraiński rozpoczął agresję przeciwko Donieckiej i Ługańskiej Republice Ludowej jeszcze przed ich włączeniem do Rosji.

Podkreślił, że negocjacje mogą się rozpocząć „choćby jutro”, ale Rosja będzie kierować się obecną sytuacją na ziemi. „Nie jest istotne, gdzie możemy rozpocząć dialog; strona rosyjska już przedstawiła swoje propozycje.” – dodał.

Zmiany w doktrynie nuklearnej?

Putin zaznaczył, że Rosja rozważa możliwe zmiany w swojej doktrynie nuklearnej, w związku z obniżeniem progu użycia broni jądrowej przez Zachód. Jednak Moskwa nie widzi sensu w przeprowadzaniu prewencyjnego ataku – przynajmniej na razie.

„Dla Rosji strategiczna porażka oznaczałaby zakończenie jej państwowości, koniec tysiącletniej historii rosyjskiego państwa. Wobec tego nasuwa się pytanie: po co mamy się bać? Czy nie lepiej jest walczyć do końca? To elementarna logika formalna.” – stwierdził Putin.

O nielegalności wyborów na Ukrainie

Ukraińskie władze „nie są zainteresowane przeprowadzeniem wyborów”, dlatego będą zwlekać z wymaganiami takimi jak zawieszenie broni i wycofanie wojsk. „Decyzja Sądu Konstytucyjnego Ukrainy mówi, że kadencja wynosi pięć lat.” – przypomniał Putin. Jego zdaniem, Zachód „przypisze” Zełenskiemu niepopularne decyzje, dlatego nie spieszą się z jego zmianą.

Relacje z Koreą Północną

Putin omówił również swoją wizytę w Korei Północnej, która odbyła się 18-19 czerwca. Po wizycie nie wykluczył dostaw precyzyjnej broni do Pjongjangu. Prezydent oskarżył Zachód o nielegalne sankcje przeciwko Korei Północnej, porównując je do blokady Leningradu.

Moskwa liczy, że współpraca z Pjongjangiem będzie czynnikiem powstrzymującym w narastającym kryzysie koreańskim. Podkreślił jednak, że nowy rosyjsko-północnokoreański traktat, podpisany niedawno, nie zawiera zasadniczych nowości, choć w obecnych warunkach wygląda „ostro”.

Wizyta w Wietnamie

Putin odwiedził Wietnam po raz piąty, co stało się już tradycją. W lokalnej gazecie „Nyanzan” opublikowano jego artykuł o stosunkach dwustronnych. Prezydent Rosji podkreślił „zbliżone podejścia” Moskwy i Hanoi w sprawach międzynarodowych.

Putin przybył do Hanoi wieczorem 19 czerwca, a następnego dnia odbyła się oficjalna ceremonia powitania przed rezydencją prezydenta Wietnamu. Po ceremonii odbyły się rozszerzone rozmowy.

Trzy dekady przyjaźni

To Lam pogratulował Putinowi niedawnego ponownego wyboru na prezydenta Federacji Rosyjskiej. „Zyskałeś praktycznie absolutne poparcie, co świadczy o bardzo wysokim poziomie zaufania narodu rosyjskiego do ciebie i do twojej polityki.” – wskazał wietnamski przywódca.

W tym roku mija 30 lat od podpisania Traktatu o Podstawach Przyjaźni. „Cały ten czas utrzymywane są regularne i merytoryczne kontakty polityczne.” – zauważył Putin. Handel między krajami wzrósł o osiem procent w 2023 roku, dzięki umowie o wolnym handlu z 2015 roku między Euroazjatycką Unią Gospodarczą a Wietnamem.

„Koordynujemy nasze działania na arenie międzynarodowej. Rosja przywiązuje dużą wagę do dialogu z ASEAN, którego Wietnam jest jednym z wiodących członków.” – przypomniał prezydent. Zaprosił również To Lama na obchody 80. rocznicy Zwycięstwa w Wielkiej Wojnie Ojczyźnianej w Moskwie w przyszłym roku.

Nie wchodzić w sojusze kosztem bezpieczeństwa

Rozmowy w wąskim gronie trwały niemal półtorej godziny. Następnie podpisano kilkanaście dokumentów, w tym wspólne oświadczenie o dalszym pogłębianiu wszechstronnego strategicznego partnerstwa oraz memorandum dotyczące harmonogramu realizacji projektu budowy Centrum Nauki i Technologii Jądrowej w Wietnamie.

Putin na wspólnej konferencji prasowej z Lamem zaznaczył, że Rosja przywiązuje dużą wagę do dalszego umacniania tradycyjnie przyjaznych stosunków rosyjsko-wietnamskich. „Te relacje nadal rozwijają się w duchu równości, wzajemnego szacunku i uwzględniania interesów obu stron.” – powiedział.

Pokojowy atom, turystyka i koncert

Putin spotkał się również z premierem Pham Minh Chinh. „Miło być w gościnnym Wietnamie, na gościnnej ziemi Socjalistycznej Republiki Wietnamu, jednego z naszych dawnych i niezawodnych przyjaciół i partnerów.” – powiedział rosyjski prezydent. Rozmawiali o handlu, wymianie kadrowej i współpracy międzynarodowej. Putin podkreślił znaczenie pozycji Wietnamu w kryzysowych sytuacjach.

Prezydent uczestniczył również w ceremonii złożenia wieńca pod mauzoleum Ho Chi Minha w Hanoi. Spotkanie z absolwentami radzieckich i rosyjskich uczelni miało nieformalny charakter. Dyskutowano o edukacji, medycynie i pokojowym atomie.

Wreszcie, Putin wziął udział w uroczystym koncercie na cześć jego wizyty w Wietnamie. Na zakończenie wizyty Putin i To Lam potwierdzili przywiązanie do wieloletniego partnerstwa i wyrazili chęć dalszego rozwijania współpracy.

0 0 głosy
Ocena artykułu
Subskrybuj
Powiadomienie o
guest

0 Komentarze
Informacje zwrotne Inline
Wyświetl wszystkie komentarze
0
Będziemy wdzięczni za komentarzex