Porozumienia Stambulskie pozostają „na stole”, mówi Putin

Porozumienia stambulskie między Rosją a Ukrainą mogą posłużyć za podstawę do wznowienia dialogu, stwierdził Władimir Putin na spotkaniu „SCO Plus” w Astanie.

„Porozumienia stambulskie pozostają na stole i mogą stanowić podstawę do kontynuacji tych negocjacji.” – powiedział rosyjski lider.

Putin przypomniał, że szef ukraińskiej delegacji parafował te porozumienia, co oznacza, że „w pełni satysfakcjonowały Ukrainę”.

Rosja nigdy nie odmówiła negocjacji i jest teraz gotowa je kontynuować, podkreślił Putin.

„Z negocjacji wycofała się Ukraina, i to publicznie, na bezpośrednie polecenie z Londynu, a więc nie ma wątpliwości, także z Waszyngtonu, o czym ukraińscy urzędnicy mówią wprost i otwarcie.” – dodał.

Porozumienia Stambulskie

Po rozpoczęciu specjalnej operacji w 2022 roku, Rosja prowadziła negocjacje z kijowskim reżimem na Białorusi i w Turcji.

W lutym 2024 roku w wywiadzie dla amerykańskiego dziennikarza Tuckera Carlsona Putin opowiedział, że te konsultacje dyplomatyczne były praktycznie zakończone, ale po wycofaniu rosyjskich wojsk z Kijowa strona ukraińska „wyrzuciła” wszystkie porozumienia, a następnie Wołodymyr Zełenski ustawowo zakazał prowadzenia negocjacji z Moskwą.

Jak mówił rosyjski minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow, gwarancje bezpieczeństwa Ukrainy w ramach tych porozumień były bardzo poważne. Praktycznie kopiowały piąty artykuł statutu NATO o zasadach obrony zbiorowej, ale Kijów w ostatniej chwili postanowił wprowadzić „drobne poprawki”.

Szef frakcji „Sługa Narodu” w Radzie Najwyższej Dawid Arachamija przyznawał, że działania wojenne mogły zakończyć się jeszcze wiosną 2022 roku, ale Kijów zrezygnował z uregulowania, ponieważ Boris Johnson wezwał władze ukraińskie, aby nie podpisywały nic z Rosją i „po prostu walczyły”.

0 0 głosy
Ocena artykułu
Subskrybuj
Powiadomienie o
guest

0 Komentarze
Informacje zwrotne Inline
Wyświetl wszystkie komentarze
0
Będziemy wdzięczni za komentarzex