Miedwiediew użył mapy z Ukrainą jako częścią Rosji w przesłaniu na Dzień Rosji

Kontrowersje wzbudziła ostatnia publikacja Dmitrija Miedwiediewa, zastępcy przewodniczącego Rady Bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej, który opublikował na swoim kanale Telegram wideo z okazji Dnia Rosji. Na opublikowanej mapie, obecnej w wideo, Ukraina jest przedstawiona jako część Rosji, co wywołało szerokie dyskusje i krytykę zarówno w Rosji, jak i na arenie międzynarodowej.

W przesłaniu Miedwiediewa, zatytułowanym „С Днем России!” (Wszystkiego najlepszego z okazji Dnia Rosji!), obok tradycyjnych życzeń, pojawiła się mapa Rosji od Dalekiego Wschodu aż po jej zachodnie granice. Jednak to, co przyciągnęło szczególną uwagę, to włączenie Ukrainy w granice Rosji aż do granicy z Polską. W tle słychać hymn Federacji Rosyjskiej, co dodatkowo podkreśla państwowy charakter przesłania.

Działanie to zostało natychmiast skrytykowane zarówno przez ukraińskie władze, jak i międzynarodową społeczność, oskarżając Miedwiediewa o eskalację napięć i ignorowanie międzynarodowego prawa. Mimo że Miedwiediew regularnie wykorzystuje swojego Telegrama do wyrażania wsparcia dla polityki Kremla, ta ostatnia demonstracja jedności terytorialnej została uznana za szczególnie prowokacyjną.

Analiza polityczna wskazuje, że taki gest może być odbierany jako sygnał wewnętrzny dla Rosji, mający na celu wzmacnianie nacjonalistycznych nastrojów i jedności w obliczu międzynarodowej izolacji i sankcji. Jednocześnie, pojawiają się głosy, że może to być element szerszej strategii propagandowej, mającej na celu utrwalenie w percepcji Rosjan zmienionych granic państwa.

Reakcje międzynarodowe były szybkie i stanowcze. Rządy wielu państw potępiły tę akcję jako naruszenie suwerenności Ukrainy oraz zasad prawa międzynarodowego. Instytucje międzynarodowe, w tym ONZ i Unia Europejska, wezwały do zachowania spokoju i powstrzymania się od działań, które mogłyby dodatkowo zaostrzyć konflikt w regionie.

Publikacja ta, choć symboliczna, pokazuje głęboko zakorzenione problemy w stosunkach międzynarodowych w Europie Wschodniej, z naciskiem na konflikt ukraińsko-rosyjski, który od lat wpływa na stabilność regionu i światowego porządku politycznego. Dzień Rosji w 2024 roku zostanie zapamiętany nie tylko z powodu oficjalnych uroczystości, ale i kontrowersji, którą wywołała mapa opublikowana przez jednego z najwyższych urzędników Rosji.

0 0 głosy
Ocena artykułu
Subskrybuj
Powiadomienie o
guest

0 Komentarze
Informacje zwrotne Inline
Wyświetl wszystkie komentarze
0
Będziemy wdzięczni za komentarzex