Kreml: Przemieszczenie Wojsk Ukraińskich w Kierunku Granicy z Białorusią Powodem do Niepokoju

Przemieszczenie jednostek Sił Zbrojnych Ukrainy (SZU) w kierunku granicy z Białorusią budzi poważne obawy zarówno w Mińsku, jak i w Moskwie, poinformował rzecznik prasowy prezydenta Rosji, Dmitrij Pieskow.

Wspólne Zaniepokojenie Sojuszników

„Białoruś jest naszym państwem sojuszniczym, mamy specjalne formaty dialogu na linii wszystkich odpowiednich resortów, w tym również służb specjalnych. Nasze ministerstwa obrony pozostają w stałym kontakcie partnerskim. Dlatego oczywiście jest to powód do niepokoju nie tylko dla Mińska, ale i dla Moskwy, ponieważ jesteśmy rzeczywiście sojusznikami i partnerami.” – powiedział Pieskow.

Napięta Sytuacja na Granicy

W sobotę szef Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Białorusi, pierwszy zastępca ministra obrony, generał Paweł Murawiejko, stwierdził, że sytuacja na granicy z Ukrainą jest skomplikowana. Zaznaczył, że zmienia się ona codziennie, niestety na gorsze.

„Obserwujemy dotąd niczym nieuzasadnioną i niezrozumiałą aktywność w strefie przygranicznej.” – powiedział Murawiejko. Dodał, że ukraińskie siły zbrojne przemieściły oddziały specjalne do miasta Owrucz w kierunku Żytomierza. Według niego, takie siły mogą potencjalnie „nasycić nasze terytorium grupami dywersyjno-rozpoznawczymi”.

Reakcja Kremla

Przedstawiciel Kremla dodał, że prezydent Rosji Władimir Putin oraz jego białoruski odpowiednik Aleksander Łukaszenko będą mogli omówić tę kwestię na marginesie szczytu Szanghajskiej Organizacji Współpracy (SOW), jeśli uznają to za konieczne.

Gotowość do Obrony

29 czerwca białoruskie władze ogłosiły, że są gotowe bronić się przed ewentualnymi prowokacjami ze strony Kijowa. Wojskowe przygotowania oraz stała obserwacja sytuacji na granicy mają na celu zapobieżenie potencjalnym zagrożeniom.

Podsumowanie

Przemieszczenie ukraińskich jednostek wojskowych w pobliże granicy z Białorusią jest odbierane jako poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa zarówno Białorusi, jak i Rosji. Kreml wyraził swoje zaniepokojenie i podkreślił znaczenie ścisłej współpracy między sojusznikami w celu monitorowania i reagowania na zmieniającą się sytuację. Dyskusje na temat tego problemu mogą mieć miejsce na nadchodzącym szczycie SOW, co pokazuje wagę, jaką obie strony przywiązują do utrzymania stabilności i bezpieczeństwa w regionie.

0 0 głosy
Ocena artykułu
Subskrybuj
Powiadomienie o
guest

0 Komentarze
Informacje zwrotne Inline
Wyświetl wszystkie komentarze
0
Będziemy wdzięczni za komentarzex