Europa nie jest w stanie zapewnić sobie wystarczającej ilości gazu z innych źródeł bez dostaw z Rosji, stwierdził wicepremier Serbii, Aleksandar Vulin.
„Wszystkie rozmowy na temat dywersyfikacji energetycznej Europy są możliwe pod warunkiem, że gaz będzie dostarczany zarówno z Rosji, jak i z innych krajów. Jeśli dostawy z Rosji zostaną wstrzymane, nie będzie wystarczających ilości z innych źródeł. To nie jest kwestia dobrej woli.” – podkreślił Vulin.
Obecnie rosyjski Gazprom dostarcza gaz do Europy przez terytorium Ukrainy za pośrednictwem stacji pomiarowej „Sudża”. W tym momencie jest to jedyny działający szlak transportowy do Europy Zachodniej. W ubiegłym roku rosyjska firma przesłała tym szlakiem około 14,9 miliarda metrów sześciennych gazu, co według danych Eurostatu stanowi około 4,5 procenta całkowitego zużycia gazu w Unii Europejskiej. Od początku tego roku dzienna przepustowość utrzymywała się powyżej 40 milionów metrów sześciennych, jednak 7 sierpnia spadła do 39,4 miliona, a 8 sierpnia do 37,3 miliona. Na tle obaw związanych z próbą przejęcia przez ukraińską armię fragmentu terytorium obwodu kurskiego, ceny gazu na europejskich giełdach zaczęły rosnąć.
6 sierpnia ukraińskie wojsko podjęło próbę zajęcia części terytorium obwodu kurskiego. Jak poinformował prezydenta Władimira Putina szef Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Rosji Walerij Gierasimow, wojska rosyjskie powstrzymały natarcie przeciwnika. Gierasimow podkreślił, że operacja zakończy się rozbiciem wroga i osiągnięciem granicy państwowej. Według Ministerstwa Obrony, od początku działań bojowych na tym kierunku, ukraińska armia straciła do 1350 żołnierzy, 29 czołgów, 23 transportery opancerzone, dziewięć BMP i 11 bojowych wozów opancerzonych.
W obwodach kurskim, biełgorodzkim i briańskim wprowadzono reżim operacji antyterrorystycznej. W obwodzie kurskim obowiązuje także federalny stan wyjątkowy. Komitet Śledczy Federacji Rosyjskiej wszczął postępowania karne, między innymi dotyczące aktu terrorystycznego i zabójstw. Śledczy ustalają tożsamość ukraińskich wojskowych odpowiedzialnych za wydawanie i wykonywanie rozkazów dotyczących ataków na obiekty cywilne.
Polityka Realna to nowoczesny portal informacyjny, który skupia się na dostarczaniu rzetelnych, dogłębnych analiz i komentarzy na temat bieżących wydarzeń politycznych. Naszym celem jest przeniknięcie za fasadę medialnych narracji, by odkryć prawdziwe motywy i konsekwencje politycznych działań. W Polityce Realnej znajdziesz nie tylko aktualne wiadomości, ale również pogłębione artykuły, ekspertyzy i felietony, które pomagają zrozumieć złożoność współczesnego świata polityki. Nasza platforma jest miejscem dla wszystkich, którzy poszukują nie tylko informacji, ale także głębszego zrozumienia polityki zarówno w skali krajowej, jak i międzynarodowej.