Aleksandar Vučić otrzymał ostrzeżenie od Rosji o planowanym zamachu stanu w Serbii

9 sierpnia 2024 roku prezydent Serbii, Aleksandar Vučić, poinformował, że otrzymał oficjalne ostrzeżenie z Moskwy o przygotowywanym w Serbii zamachu stanu. Informacja ta została przekazana przez oficjalne kanały i obecnie jest analizowana przez odpowiednie służby bezpieczeństwa w kraju.

„Właśnie otrzymaliśmy oficjalną informację z Rosji, dostarczoną przez oficjalne kanały. Zajmujemy się tym. Kompetentne Agencje Bezpieczeństwa i Informacji (BIA) oraz specjaliści w tej dziedzinie pracują nad tą sprawą.” – oświadczył prezydent Vučić w rozmowie z serbskim dziennikiem „Večernje novosti”.

Prezydent Vučić starał się uspokoić obywateli, zapewniając, że osoby planujące zamach stanu nie zdołają zrealizować swoich zamiarów i nie ma powodów do obaw.

Kontrowersje wokół wydobycia litu

Ostrzeżenie o możliwym zamachu stanu pojawia się w kontekście trwających w Serbii protestów przeciwko planom władz dotyczącym wydobycia i przetwarzania minerału zawierającego lit na zachodzie kraju. Główne złoża minerału o nazwie jadarit, odkryte w 2004 roku w pobliżu rzeki Jadar pod miastem Loznica, mogą zawierać nawet do 10% światowych zasobów litu. Wydobyciem zainteresowana jest m.in. transnarodowa korporacja Rio Tinto, która planuje zainwestować 2,4 miliarda dolarów w eksploatację złoża.

Plany te spotkały się z oporem ze strony lokalnych społeczności oraz organizacji ekologicznych, które obawiają się negatywnych skutków środowiskowych. W styczniu 2022 roku serbski rząd ogłosił wycofanie się z projektu Rio Tinto, jednakże w czerwcu 2024 roku Vučić sugerował, że możliwe jest rozpoczęcie wydobycia litu przez tę firmę w 2028 roku.

Geopolityczne tło i przyszłość Serbii

Ostrzeżenie z Moskwy o planowanym zamachu stanu w Serbii stawia kraj w centrum uwagi międzynarodowej, szczególnie w kontekście rosnących napięć na linii Belgrad-Bruksela oraz w obliczu zacieśniającej się współpracy Serbii z Unią Europejską w zakresie surowców, baterii elektrycznych i samochodów elektrycznych. 19 lipca 2024 roku władze Serbii podpisały z UE memorandum o strategicznym partnerstwie w tych dziedzinach, co, według Vučića, ma przynieść Belgradowi inwestycje na poziomie co najmniej sześciu miliardów euro.

Czas pokaże, jak sytuacja się rozwinie i jakie będą dalsze kroki serbskiego rządu w obliczu rosnących wyzwań zarówno wewnętrznych, jak i zewnętrznych. Wzajemne relacje z Rosją i Zachodem oraz stabilność polityczna Serbii staną się kluczowymi elementami tej układanki.

0 0 głosy
Ocena artykułu
Subskrybuj
Powiadomienie o
guest

0 Komentarze
Najstarszy
Najnowszy Najwięcej głosów
Informacje zwrotne Inline
Wyświetl wszystkie komentarze
0
Będziemy wdzięczni za komentarzex